Kopczyki z liści dla jeży w kieleckich parkach

i

Autor: M.Cieślikiewicz

​Kopczyki dla jeży w kieleckich parkach. Pomogą im przetrwać zimę

2021-12-23 18:10

​Kopczyki z liści przygotowali pracownicy Zieleni Miejskiej w Kielcach z myślą o jeżach, ale i innych gatunkach zwierząt. Wyznaczonych zostało kilka lokalizacji, gdzie zamontowane zostały specjalne tabliczki informujące, że zostawione tam kopce liści służą zwierzętom.

Opadłe z drzew liście grabione były jesienią. Zostały z nich utworzone kopczyki w kieleckich parkach. I one w wielu miejscach są tam do dzisiaj.

Nie oznacza to jednak jakiegoś zaniedbania czy zapomnienia z naszej strony. Wręcz przeciwnie, kopczyki te zostały przygotowane z myślą o jeżach, ale i innych gatunkach zwierząt dla których takie miejsce jest schronieniem na zimę - tłumaczy Marcin Batóg, rzecznik  Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, który apeluje by nie niszczyć tych kopczyków, nie szukać w nich śpiących zwierząt.

W kopczykach z liści mogą bezpiecznie przezimować jeże, ale i inne gatunki.

Liście, które opadły z drzew tworzą naturalną ściółkę wokół drzew, stanowią dodatkową ochronę ziemi przed mrozem. Dlatego nie należy zgrabiać wszystkich liści - mówi Marcin Batóg, rzecznik RPZiUK.

Wyznaczonych zostało kilka lokalizacji w Kielcach, gdzie zamontowane zostały specjalne tabliczki informujące, że zostawione tam kopce liście służą zwierzętom.

Takie miejsca to m.in. Park Miejski im. Staszica (okolice stawu i figury św. Jana Nepomucena oraz w pobliżu muru DŚT), Skwer im. Żeromskiego, park w pobliżu Kadzielni czy Dolina Silnicy.

Kraków: Żywa szopka po raz drugi w krakowskim ogrodzie zoologicznym

Czy rozpoznasz rasy psów?

Pytanie 1 z 15
Rasa na zdjęciu to:
Golden retriever
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE