Halo tu Kielce - co po szkole?

i

Autor: Szymon Piotr Brzeziński

Komiks, który pomoże nastolatkom w wyborze ścieżki kariery

2021-11-09 13:34

Komiks do prowadzenia zajęć z poradnictwa zawodowego w szkołach.​ Ma on pomóc w dotarciu do uczniów i skłonić ich do świadomego planowania swojej kariery. Komiks o nazwie „Halo tu Kielce. Co po szkole?” pozwala zobaczyć, jak o przyszłej edukacji i karierze myślą nastolatki.

W szkołach dopiero od kilku lat funkcjonuje doradztwo edukacyjno-zawodowe. Kadry wciąż poszukują narzędzi, które trafią do uczniów i skłonią ich do świadomego planowania ścieżki kariery. W odpowiedzi na te oczekiwania Akademia Webinaru przygotowała pakiet, którego centralny element stanowi komiks, zatytułowany: „Halo tu Kielce. Co po szkole?”.

- Zajęcia z doradztwa, zwłaszcza dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych będą skuteczne tylko wówczas, gdy nie będą nudne – Agnieszka Ciereszko prezes Akademii Webinaru. – Zależało nam na stworzeniu materiału, który będzie oparty o to, jak o dalszej ścieżce edukacji i kariery faktycznie myślą młodzi ludzie. Komiks „Halo tu Kielce!” zawiera autentyczne dialogi. Stanowi też pole wyjścia do poprowadzenia zajęć. Przygotowaliśmy nie tylko scenariusz lekcji, ale również materiał video, który pozwoli szkolnym doradcom i nauczycielom szybko przygotować się do tego wyzwania.

- Dlaczego Kielce? Z klasą Szymona, który jest autorem scenariusza komiksu, współpracowaliśmy od kilku lat. Akademia prowadziła dla nich zajęcia z budowania zespołu i webinarium: „Tester gier – zawód, czy zabawa?”. Tekst powstał, gdy Szymek był w ósmej klasie. Niestety pandemia opóźniła wydanie materiału. Dziś to już poważny uczeń drugiej klasy Technikum Mechanicznego – Agnieszka Ciereszko.

- Scenariusz komiksu powstał w grudniu 2019 roku, gdy byłem uczniem klasy ósmej „B” Szkoły Podstawowej nr 28 im. Żołnierzy 4 Pułku Piechoty „Czwartacy”. To punkt widzenia ucznia, który staje przed wyborem, od którego być może zależeć będzie całe jego przyszłe życie – Szymon Brzeziński. – Większość z nas myślała wówczas o tym, żeby jak najlepiej zdać egzaminy. Priorytetem był wybór szkoły i kierunku, w którym chcemy się uczyć. Nie zawsze jednak wiązało się to z wyobrażeniem o przyszłej pracy, o tym co będziemy robili po dyplomach - dodaje.- Pewne utrudnienie stanowiło narzędzie, którego używaliśmy (Pixton Comic & Storyboard Builder for Education). Na przykład brakowało młodych postaci męskich, a i sama szkoła niezbyt przypomina SP 28. Mam nadzieję, że jeśli komiks wzbudzi zainteresowanie i przypadnie do gustu uczniów i nauczycieli, kolejny stworzymy z żywym rysownikiem.

Brawura na przejeździe kolejowym w centrum Leszna

LEL, SWAG i YOLO- czyli jak dobrze znasz młodzieżowy slang!?

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od łatwych pytań. Co oznacza słowo FEJM?