Kolejne kilometry ścieżek rowerowych w Kielcach i kolejne uwagi cyklistów

2020-02-11 10:30
Nowe ścieżki rowerowe
Autor: Monika Cieślikiewicz Są chętni do budowy kolejnych ścieżek rowerowych w Kielcach

W sumie blisko 5 kilometrów nowych dróg dla rowerów ma powstać w stolicy świętokrzyskiego, jeszcze w tym roku. Miasto ogłosiło przetarg i czeka na firmę, która je wybuduje, a miłośnicy dwóch kółek już zgłaszają uwagi.

Nowe trasy dla rowerów mają powstać między innymi na ulicy Wrzosowej, od ronda Czwartaków do basenu czy wzdłuż Alei Solidarności, pomiędzy ul. Leszczyńską a ul. Wschodnią. Do nowych inwestycji mają już uwagi rowerzyści.

- Niestety, te projekty w takiej formie w jakiej są teraz przygotowane wymagają poprawy - twierdzi Grzegorz Borek ze Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje i sekretarz zespołu do spraw infrastruktury rowerowej powołanej przez prezydenta Kielc. - Wymagają poprawy dlatego, że są sporządzone przez projektantów, którzy ewidentnie widać, że zajmują się infrastrukturą tylko samochodową, a nie bardzo znają aktualne trendy w tym jak się projektuje infrastrukturę rowerową - dodaje Borek.

Chodzi o drobne, proste rzeczy ale istotne dla rowerzystów.
- Nieodginanie toru ruchu rowerzysty przed skrzyżowaniami, żeby kierowca wiedział gdzie może się spodziewać rowerzysty i może zobaczyć czy rowerzysta będzie jechał na wprost. Nie dodawanie bezsensownych barierek, które grożą tym że rowerzysta w nie wjedzie i wywróci się, a tak naprawdę niczemu nie służą, obniżenie krawężników - wylicza Grzegorz Borek.

Miłośnikom dwóch kółek chodzi o to, by infrastruktura była czytelna, zarówno dla kierowców, jak rowerzystów, a także pieszych.

- Ważne jest by tego pilnować, póki jeszcze nie powstało, póki można to jeszcze poprawić bez dodatkowych kosztów - komentuje Borek.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE