Pumptrack w Kielcach

i

Autor: UM Kielce

Kielecki pumptrack czeka na pasjonatów jazdy na rowerach, deskorolkach, czy hulajnogach

2022-09-26 15:13

Zawodowcy i amatorzy mogą już do woli "pompować" na kieleckim pumptracku, pokonując wzniesienia i pochyłe zakręty. Specjalny tor w Parku Baranowskim powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego Kielc, zyskując ogromne poparcie mieszkańców. Już pojawiają się pytania, czy będzie można tam zorganizować ogólnopolskie zawody.

Specjalny tor rowerowy ma długość około 340 m. Obiekt przeznaczony jest dla rowerów mtb/bmx, rolek, deskorolek oraz hulajnóg. Z pumptracka mogą korzystać zarówno początkujący jak i zawodowcy.

Pumptrack w Kielcach

i

Autor: UM Kielce

Każdy element tego obiektu był konsultowany z użytkownikami. Wielokrotnie spotykaliśmy się z architektami, z wykonawcami, na każdym możliwym etapie byliśmy obecni i to pokazuje, że ten Budżet Obywatelski jest Obywatelski od samego początku do końca. Widzimy też, że z pumptracka korzystają  młodzi ludzie, ale nie tylko - to osoby w każdym wieku, które rozwijają swoje pasje, które zamiast spędzać czas przed ekranem spędzaja go na kielecki Pakoszu - mówi radny Michał Braun, który był jednym z inicjatorów powstania Pumptracka.  

Pumptrack składa się z kilku sekcji, mamy - platformę rozpędową, bowl asfaltowy, sekcję jumpbox, na której znajdują się dwa jumpboxy oraz sekcję flow pumptrack.

Pumptrack w Kielcach

i

Autor: UM Kielce

Pumptrack trochę różni się od skateparku chociaż to obiekt łączący i akrobacje i jazdę na czas, ale jest mocno skoncentrowany na wyścigi i budowę koordynacji ruchowej, tak naprawdę od najmłodszych lat, czy to na hulajnodze, bmx- ach, większych rowerach, także zwykłych miejskich rowerach. Ludzie z całej Polski dopytywali się, kiedy będzie otwarty obiekt, bo chcą się przejechać na naszym kieleckim pumptracku. Nasz obiekt jest jednym z najbardziej rozwiniętych w Polsce - mówi Maks Czupryński z grupy Street Club Kielce, która inspirowała powstanie pumptracku. 

Niewykluczone, ze już w przyszłym roku Kielce mogą stać się gospodarzem ogólnopolskich zawodów rowerowych na pumptracku.

Już kontaktowali się z nami reprezentanci ogólnopolskich związków z pytaniem o przeprowadzenie zawodów na kieleckim pumptracku - dodaje Michał Braun, kielecki radny.

Ponadto w Parku Baranowskim wykonano Mini-pump o długości około 37 m. Obiekt powstał z myślą o najmłodszych użytkownikach rowerów mtb/bmx, rolek, deskorolek oraz hulajnóg.

Prace przy budowie torów rowerowych typu Pumptrack i Mini-pump w Parku Baranowskim rozpoczęły się w marcu. Wartość zadania „Budowa torów rowerowych typu Pumptrack i Mini-pump w Parku Baranowskim w Kielcach – ETAP I” to 1 129 140 zł.