Co teraz pyli? Kalendarz pylenia - jakie rośliny pylą w lipcu? Alergicy muszą uważać! [LISTA]

2022-07-08 9:10
Jakie rośliny pylą w lipcu?
Autor: Pixabay

Łzawienie oczu, nieżyt nosa a nawet problemy astmatyczne są głównymi objawami z którymi zmagają się alergicy. W lipcu największy wpływ na zaostrzenie tych symptomów mają m.in. trawy, szczaw, babka lancetowata, pokrzywa, bylica oraz lipa.

Alergia na pyłki. Ilu Polaków zmaga się z uczuleniem na pyłki?

Problemy z różnego rodzaju alergiami może mieć nawet około 40 procent społeczeństwa. Schorzenie to uaktywnia się wiosną, kiedy zaczynają pylić pierwsze rośliny i trwa niemal przez całe lato. Trawy pylą nieustannie od maja i nie odpuszczają przez całe wakacje, a apogeum przypada właśnie na lipiec. Na trawy uczulona jest większość alergików.

Co pyli w lipcu? Szczaw, lipa i inne

W lipcu dochodzi także do kulminacji pylenia szczawiu. W sierpniu i wrześniu roślina ta nieco odpuszcza ze swoją uciążliwością. Obecnie intensywnie pyli również pokrzywa. Uczula ona stosunkowo rzadko, dokucza 15 procentom wszystkich alergików.

Kolejna roślina, która może okazać się kłopotliwa w obecnym miesiącu to lipa. Jej pyłki pojawiają się na terenie całej Polski. Alrgiką daje się we znaki także babka lancetowata i bylica. Pierwsza uaktywnia się już w czerwcu i dokucza aż do września. Jej stężenie w lipcu nie jest jednak duże. Druga - daje natomiast silniejsze oznaki właśnie w lipcu.

Upalna pogoda i związane z nią suche powietrze sprzyjają pyleniu roślin, w związku z tym lipec to jeden z najtrudniejszych okresów dla uczulonych na pyłki roślin.

Lista roślin, które pylą w lipcu:

1.trawy

2. szczaw

3.babka lancetowata

4.pokrzywa

5.bylica

6. lipa

Eska Summer City Kielce 2022 START

QUIZ. Zapomniane polskie wakacyjne hity! Przypomnisz sobie wszystkie?

Pytanie 1 z 10
"Słońce swieci nad nami / Ogrzewa nasze..."
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE