Gdzie w Kielcach wieje najmocniej? Mamy odpowiedź na to pytanie!

2022-09-28 14:33
Wiatr na polu
Autor: Pexels

Czas na kolejną "Kielecką Mapę Wiatru". Nad projektem pochylili się naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej w ramach II Festiwalu Wiatru - Kielce 2022. Pomiary prędkości zostały przeprowadzone w 12 punktach miasta.

Zacznijmy więc od początku. Najmocniej w Kielcach wiało w okolicy kieleckich rezerwatów, czyli na Wietrzni. Tam prędkość pomiaru siły wiatru wynosiła 2,17 M/S. Dalej na podium mamy kampus UJK (1,37 M/S) i Ogród Botaniczny (1,17 M/S). Najsłabszy wynik pomiaru siły wiatru pokazało badanie w Parku Dygasińskiego (0,25 M/S) oraz przed Dworcem kolejowym (0,56 M/S).

To już druga edycja nie tylko Festiwalu, ale też stworzonej mapy. Ta według naukowców pomoże nie tylko w celach dydaktycznych, ale też przy budownictwie czy planowaniu.

Przez Polskę przeszły silne wiatry. Dokonały dużych zniszczeń

Geneza stwierdzenia "Wieje jak na dworcu w Kielcach" pochodzi z czasów zaboru rosyjskiego. To wtedy gubernator, który pracował w Pałacu Biskupów Krakowskich po przebudowie miał zacząć skarżyć się na silne przeciągi. Stąd też zaczął mówić, że gdy odczuwa mocniejszy powiew wiatru to "wieje jak na dworcu w Kielcach", jak informuje Urząd Miasta Kielce. Z rosyjskiego słowo "dworiec" oznacza pałac.

Mapę można zobaczyć na stronie kieleckiego Urzędu Miasta.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE