Dwa spektakle kieleckiego teatru docenione

2022-11-24 9:39
Ale z naszymi umarłymi w Teatrze Żeromskiego w Kielcach. Zdjęcia z próby
Autor: Dariusz Skrzyniarz "Ale z naszymi umarłymi" w Teatrze Żeromskiego w Kielcach

Spore wyróżnienie dla Teatru im. Stefana Żeromskiego. Dwa spektakle kieleckiej sceny dramatycznej zostały zakwalifikowane do udziału w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Chodzi o "Ludwiga" według tekstu i w reżyserii Jana Jelińskiego, a także "Ale z naszymi umarłymi" na podstawie powieści Jacka Dehnela w adaptacji Michała Kmiecika i w reżyserii Marcina Libera.

- "Ale z naszymi umarłymi", to groteskowa komedia grozy o pierwszej zombie apokalipsie w dziejach Rzeczpospolitej Polskiej. Z kolei "Ludwig" to współczesna opowieść o losach Ludwiga II, zwanego bajkowym królem - mówi Paulina Drozdowska, rzecznik Teatru Żeromskiego w Kielcach.

- Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego - dodaje.

Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W I etapie spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Wiesław Kowalski, Magdalena Rewerenda, Agata Tomasiewicz.

Prapremiera spektaklu "Ludwig" w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

QUIZ. Najbardziej denerwujące postacie z polskich seriali. Pamiętasz czym nas wyprowadzali z równowagi?

Pytanie 1 z 14
Przystojny, bogaty i powszechnie szanowany pan doktor znęcał się nad własną żoną. Miał też konszachty z mafią... Niby zniknął, ale jeszcze może wrócić
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE