Darmowa cytologia w ŚCO

i

Autor: ŚCO

Darmowa cytologia! Wystarczy się zapisać

2022-01-19 11:41

Pora na cytologię. W ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Świętokrzyskim Centrum Onkologii można wykonać bezpłatną cytologię. Panie od 25 do 59 roku życia mogą się zbadać do 22 stycznia. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę.

W ramach jednej wizyty pacjentki będą miały wykonane dwa badania: cytologię konwencjonalną i cytologię na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek. Rejestracja telefoniczna obowiązuje pod numerem: 609 99 00 33.

22 stycznia Biała sobota w ŚCO

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w ŚCO zakończy się 22 stycznia – Białą sobotą – Najwyższy czas na cytologię (i mammografię). W sobotę w godzinach 9.00-14.00 w ŚCO będą dostępne bezpłatne badania:

  • cytologia (konwencjonalna i na podłożu płynnym) – zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy (dla kobiet między 25 a 59 rokiem życia), rejestracja na badania: 609 99 00 33,
  • mammografia – dla kobiet w wieku 50-69 lat – zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi, rejestracja na badanie: 607 77 88 88.

Na pierwsze 20 pań, które zgłoszą się na badanie cytologiczne w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy, czekają kalendarze na 2022 rok.

Darmowy transport

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapewnia bezpłatny transport na badanie cytologiczne pacjentkom, które ze względu na swoją niepełnosprawność mają utrudniony dostęp do diagnostyki cytologicznej. Zgłoszenia zapotrzebowania na bezpłatny transport przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami pod nr tel. 609 99 00 33.

Cytologia – bezbolesna, bezpłatna, bezpieczna

– Cytologia jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym dla pacjentki. Wykonywana regularnie co trzy lata może uratować kobiecie życie, ponieważ rak szyjki macicy nie daje na wczesnym etapie żadnych objawów – podkreśla dr n. med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO. – Dzięki cytologii możemy wykryć nowotwór w stadium przedinwazyjnym i zaoferować pacjentce pełne wyleczenie. Najważniejsze jest, aby w porę wykryć wszelkie nieprawidłowe zmiany w nabłonku szyjki macicy. Pobrany podczas cytologii na podłożu płynnym  materiał może być również zbadany pod kątem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Jak zauważa ginekolog onkolog, rak szyjki macicy ze względu na brak objawów na wstępie choroby jest nowotworem lekceważonym przez kobiety. - W momencie gdy pojawiają się objawy, takie jak nieregularne krwawienia z dróg rodnych, krwawienia po stosunku, krwiste upławy, bóle podbrzusza, choroba jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego najlepszą formą profilaktyki jest regularne wykonywanie cytologii. To badanie nie uchroni kobiety przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, ale z pewnością możemy powiedzieć, że uratuje ją przed śmiercią z powodu tego nowotworu – podkreśla dr Leszek Smorąg.

Zgłaszalność na badanie profilaktycznie spadła

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała w całej Polsce spadek zgłaszalności na badania profilaktyczne. Przed pandemią, w 2019 r. badanie cytologiczne wykonywało ponad 22% mieszkanek województwa świętokrzyskiego. - Obecnie bada się co piąta uprawniona do tego badania mieszkanka naszego województwa, natomiast w Kielcach co ósma. Nawet przyjmując, że część kobiet wykonuje cytologię poza Programem profilaktyki raka szyjki macicy, są to wyniki wysoce niezadowalające – ocenia kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.

W 2021r. ponad 4 tys. mieszkanek Świętokrzyskiego zgłosiło się na badanie cytologiczne do ŚCO. Ponad 100 z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki. – Jeśli udało się nam uratować życie choćby jednej z nich, te działania mają sens – dodaje dr Leszek Smorąg.

Jak przygotować się do badanie cytologicznego?

  • wykonuj cytologię najwcześniej 4 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej
  • na 4 dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji (płukania pochwy)
  • co najmniej na 48 godzin przed badaniem nie odbywaj stosunków płciowych
  • na 48 godzin przed badaniem cytologicznym nie poddawaj się badaniu ginekologicznemu ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy
  • w przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (świadczą o tym np. upławy), wykonaj cytologię po wyleczeniu się.

Gabinet cytologiczny ŚCO (znajduje się na parterze w budynku głównym, prowadzi do niego szlak zielonych stópek od wejścia głównego) jest czynny w:

  • poniedziałek, wtorek, środa: 8.00 – 14.30
  • czwartek: 10.00 – 17.30
  • piątek: 8.00 – 12.30.

Poradnik Zdrowie: ból z lewej strony brzucha
Sonda
Czy uda się wynaleźć szczepionkę na raka?