Bliżej powstania kolejnego odcinka S74 w Świętokrzyskiem

2022-09-20 13:55
Kielce z lotu ptaka
Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach wybrała wykonawcę, który za ponad 700 mln zł, zaprojektuje i wybuduje odcinek drogi ekspresowej S74 przez Kielce. Jednym z warunków podpisania umowy z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą będzie brak odwołań od decyzji komisji przetargowej. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo i komfort podróżujących tranzytem, jednocześnie rozwiązać problemy komunikacyjne Kielc.

Nowy odcinek drogi ekspresowej S74, o długości około 5 km, połączy węzeł Kielce Zachód na skrzyżowaniu z drogą ekspresową S7 z węzłem Bocianek wybudowanym w ramach S74 Kielce - Cedzyna. Inwestycja zapewni pełne oddzielenie ruchu tranzytowego od lokalnego dzięki przeprowadzeniu ciągu głównego S74 na przeważającym odcinku na poziomie minus 1, czyli w wykopie - informuje Małgorzat Pawelec - Buras z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach.

Przejście przez Kielce to kluczowa inwestycja dla budowy S74.

Trasę będzie można pokonać drogą ekspresową w około trzy minuty. Dla ruchu lokalnego zachowane zostaną wszystkie dotychczasowe połączenia komunikacyjne północ-południe, z uwzględnieniem ruchu pieszego. Lokalne skrzyżowania usytuowane będą nad drogą ekspresową, w większości na dotychczasowym poziomie - zapewnia Małgorzat Pawelec - Buras z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach.  

W ramach inwestycji planowana jest budowa dwóch węzłów drogowych (Hubalczyków, Zagnańska) i dwóch tuneli. Dłuższy z nich, około półkilometrowy, planowany jest na odcinku sąsiadującym z zabudową osiedlową między ulicami Klonową a Warszawską. To odpowiedź na postulaty mieszkańców miasta. Planowana jest również m.in. budowa wiaduktu nad S74 w ciągu ulicy Transportowców i ronda nad tunelem pod ulicą Olszewskiego. Wzdłuż nowego odcinka wybudowana zostanie też droga rowerowa.

Nowa droga realizowana będzie w systemie Projektuj i buduj. Do włączenia nowej drogi przystosowany został węzeł Kielce Zachód, wybudowany w ciągu S7 na obwodnicy Kielc oraz istniejący około 7 kilometrowy odcinek S74 Kielce - Cedzyna z węzłem Bocianek. W marcu br. rozpoczęła się realizacja S74 Przełom/Mniów – węzeł Kielce Zachód, a to oznacza, że po wybudowaniu przejścia przez Kielce kierowcy korzystać będą nieprzerwanie z blisko 30-kilometrowego odcinka ekspresowej trasy między Mniowem a Cedzyną. Ponadto trwa również realizacja odcinka obwodnicy Opatowa w ciągu S74 w województwie świętokrzyskim - podaje GDDKiA.

Bartoszyce. Para łosi przeszła przez drogę po przejściu dla pieszych

QUIZ. Żółte znaki na drodze. Wiesz przed czym ostrzegają?

Pytanie 1 z 12
Znak ten ostrzega o:
Znak ostrzegawczy (A-7)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE