800 plus

i

Autor: Archiwum serwisu

Finanse

800 plus w Polsce. Czy świadczenie będzie wypłacane? Koalicja Obywatelska wyjaśnia co dalej z programem

2023-10-20 15:11

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która podnosi kwotę świadczenia wychowawczego o 300 złotych - z 500 do 800 zł została opublikowana. Ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. Pojawiają się jednak pytania, czy nowy rząd, jeśli stworzy go dotychczasowa opozycja, utrzyma ten przepis.

Świadczenie 800 plus było jednym z tematów, jakimi partie polityczne zajmowały się w czasie ostatniej kampanii wyborczej. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zapewnił, że podniesie wysokość dotychczasowego świadczenia z 500 do 800 złotych i taki przepis ma wejść w życie od 1 stycznia 2024. Politycy tej partii organizowali i brali też udział w licznych piknikach na terenie kraju, które promowały 800 plus. Sęk w tym, że po ostatnich wyborach parlamentarnych prawdopodobnie nastąpi zmiana ekipy rządzącej, wiele wskazuje na to, że władzę przejmie dotychczasowa opozycja - Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica.

Platforma o przyszłości 800 plus

O przyszłość programu 800 plus zapytaliśmy Marzenę Okłę-Drewnowicz, posłankę z województwa świętokrzyskiego, wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej.

- Nic się nie zmieni, 800 plus to nasze zobowiązanie. Nic, co zostało społeczeństwu dane, nie zostanie zabrane - zapewnia parlamentarzystka. - Od 1 stycznia będzie wypłacane. W imieniu posłów wnioskodawców prezentowałam projekt ustawy, dotyczący kwoty 800 złotych. Wtedy nawet dążyliśmy do tego, aby było wypłacane od czerwca 2023 roku, ponieważ olbrzymia inflacja i drożyzna spowodowały, że dotychczasowe świadczenie 500 plus traciło na wartości - mówi Marzena Okła-Drewnowicz, która w czasie dotychczasowej pracy w Sejmie (od 2007 roku) zajmowała się między innymi polityką społeczną i senioralną.

Okła-Drewnowicz: nie zwiniemy programu

Posłanka dodaje, że 800 plus to kontynuacja dotychczasowej polityki społecznej. - To jest taki obszar, dziedzina życia, która zawsze wymaga tej kontynuacji, ewentualnie poprawy czy udoskonalenia. Ma to jednak podążać w kierunku rozwinięcia programu, a nie ich zwinięcia. Praktyka pokazała, że kiedy w Polsce wciąż borykamy się z inflacją i drożyzną, te pieniądze dla rodzin są bardzo potrzebne - zauważa posłanka Platformy Obywatelskiej.

Jak uzyskać 800 plus?

Zmiana wysokości pobieranego świadczenia nastąpi z urzędu, co oznacza, że nie będzie konieczności składania nowych wniosków. W przypadku rodziców, którzy sprawowali nad dziećmi tak zwaną opiekę naprzemiennną, każde dostanie 400 złotych miesięcznie. Podwyższenie wysokości świadczenia rodzinnego nie będzie wymagało wydania decyzji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który obecnie zajmuje się obsługą programu (w pierwszych latach jego funkcjonowania zajmowały się tym miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej).

Serwis prawo.pl podaje, że w związku ze zwiększeniem kwoty świadczenia, w 2024 roku budżet państwa na jego wypłaty musi przeznaczyć 24 miliardy złotych więcej.

Marzena Okła-Drewnowicz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej o programie 800 plus