Zdobywca Korony Himalajów i Karakorum w Ostrzeszowie - na Bałczynie odbyło się spotkanie z Krzysztofem Wielickim

2021-09-28 8:55
Krzysztof Wielicki w Ostrzeszowie
Autor: ksz

Na koncie ma wielkie sukcesy - tak wielkie jak góry, na które się wspinał. Wczoraj (27.09) na ostrzeszowskiej Bałczynie odbyło się spotkanie z himalaistą Krzysztofem Wielickim. Wspinacz pochodzi ze Szklarki Przygodzickiej i teraz wrócił w rodzinne strony, by opowiedzieć o swoich przygodach. A tych nie brakowało.

Wielicki jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Jako pierwszy człowiek na świecie zimą zdobył Mount Everest, Lhotse czy Kanczendzonge. 

Z czego większość w wyjątkowym stylu, bo bardzo wiele w stylu alpejskim. Pierwsze w historii wejście i zejście do bazy w 24 godziny i nie przypadkiem w środowisku himalaistów uchodzi za najszybszego i najsprawniejszego. No i jest naszym krajanem i to jest bardzo ważne. Pewnie dlatego tylu nas dzisiaj tutaj przyszło. 

Wszystko zaczęło się, jeśli chodzi o góry wysokie od Everestu. No ja nie myślałem, że pojadę na Everest. Gdzie tam. Byli starsi koledzy, którzy powinni zdobywać szczyt. Ale potem okazało się, że miałem dobrą kondycję. To była taka wyprawa gdzie było jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. To się już nie powtórzyło w moim życiu. To nie było ważne kto wejdzie tam na szczyt. Było ważne, by był to ktoś z Polaków. 

mówią dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury Michał Szmaj i himalaista Krzysztof Wielicki.

Wielicki jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. W roku 2018 otrzymał Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie sportu, a rok później przyznano mu Złotego Czekana, czyli takiego górskiego Oscara za całokształt osiągnięć.

Źródło: Zdobywca Korony Himalajów i Karakorum w Ostrzeszowie - na Bałczynie odbyło się spotkanie z Krzysztofem Wielickim
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE