Zajączek wielkanocny - skąd się wziął i co symbolizuje

2020-04-09 10:39
Zając wielkanocny
Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Zajączek to jeden z symboli Świąt Wielkanocnych. Najbardziej znany jest z tego, że odwiedza dzieci i przynosi drobne upominki. O tym, co symbolizuje zając i kiedy można spodziewać się tego sympatycznego gościa - opowiedział Wojciech Zjawiony, etnograf z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Zajączek symbolizuje zbliżające się Święta Wielkanocne. Z jego odwiedzin najbardziej cieszą się dzieci. Kiedy możemy spodziewać się wizyty tego sympatycznego gościa?  

W Ostrowie Wielkopolskim zajączek wita nas w czwartek, natomiast w Kaliszu i nieco dalej na wschodzie zajączek przychodzi w niedzielę.
Można się tutaj doszukiwać takich różnic kulturowych, które wynikają jeszcze z granicy zaboru, która przechodziła właśnie w Skalmierzycach i dzieliła to na zabór pruski i na zabór rosyjski. 

 

Co przynosi wielkanocny zajączek?

Zajączek jak przychodzi w czwartek, to przynosi przede wszystkim słodycze. Dzieci otrzymują słodycze i muszą zrobić tak, by nie zjeść ich wszystkich. Tylko pewną część. I jest to tłumaczone w ten sposób, że ma to uczyć dzieci wstrzemięźliwości i cierpliwości. Jest to też związane ze ścisłym postem, który wynika w piątek. Jeżeli chodzi o zajączka, który wita nas w niedzielę to wtedy przynosi również  słodycze, ale też  drobne upominki. I co ciekawe przynosi też jajka kraszone.  Samo przygotowanie pisanek czy kraszonych jajek odbywa się w piątek.

Jaka jest symbolika zająca? Gdzie możemy jej szukać?

Zająca możemy doszukać się w mitologii egipskiej. Bogini Izylda przyczynia się do zmartwychwstania swojego męża Ozyrysa.
Zmartwychwstały mąż pojawia się pod postacią zająca. Tutaj możemy szukać nawiązania do naszych Świąt Wielkanocnych
do zmartwychwstania Chrystusa. Zając pojawia się również w mitologii greckiej. Jest symbolem przede wszystkim płodności, miłości, odrodzenia. Z racji swojego krótkiego życia jest także symbolem przemijania. W tym momencie ta symbolika jak najbardziej wpisuje się w obrzędowość wielkanocną.

Z niecierpliwością wyczekujemy wielkanocnego gościa :) 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE