Wielkie liczenie kur i kaczek! Nawet działkowcy powinni podać liczby

2022-08-19 18:31
kury
Autor: pixabay

Wielkie liczenie drobiu w powiecie ostrowskim. I nie tylko w nim. Tuż przed sezonem ptasiej grypy, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - liczone są m.in. kury, gęsi, perliczki czy gołębie i kaczki.

Powiatowe Inspektoraty Weterynarii mają dane o hodowcach i dużych fermach, ale teraz chodzi o przydomowe gospodarstwa i mniejsze stada. Obowiązek powiadomienia o liczbie gołębi czy kur dotyczy też m.in. działkowców.

Tak właśnie także działkowcy powinni się zgłosić. Bo ptasia grypa nie atakuje tylko w dużych fermach, ale także w przydomowych gospodarstwach. Dlatego - zgodnie z rozporządzeniem  Ministra Rolnictwa - powiatowi lekarze weterynarii powinni mieć wiedzę, gdzie i jakie ptaki są hodowane. By szybko reagować i wdrażać takie same działania, jak w przypadku dużych ferm. Jeśli jest taka konieczność.

Mówi Dariusz Hyhs, powiatowy lekarz weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim.

Takie szczegółowe dane są potrzebne, by w razie ptasiej grypy - a ta w ostatnich sezonach dziesiątkowała stada w Południowej Wielkopolsce - móc szybciej reagować- dodaje Hyhs.

Do tej pory też docieraliśmy do takich gospodarstw. Lecz trwało to dłużej, bo najpierw zgłaszaliśmy się do sołtysów. Teraz mamy działać szybciej.

Warto też pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego - bo to człowiek "wnosi" ten wirus do zagrody. Kiedy na przykład dzika kaczka, która jest wektorem choroby, zrobi kupę, człowiek w nią wdepnie a potem - nie zmieniając obuwia - pójdzie do pomieszczenia z ptakami, no to mamy jasność skąd wirus.

Warto o tym pamiętać. Trzeba też tak poić i karmić drób, by dzikie ptactwo nie miało dostępu do miejsc karmienia. To podstawa.

O szczegóły można pytać u powiatowych lekarzy weterynarii.

Formularz znaleźć można także TUTAJ

Pierwsze ogniska ptasiej grypy w naszym regionie pojawiły się już w lipcu - w powiatach ostrzeszowskim i kaliskim.

Liczenie jest efektem rozpocząrzenia Ministra Rolnictwa - mówi Dariusz Hyhs, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie

QUIZ osobowości. Jakim typem osobowości jesteś?

Pytanie 1 z 9
Czy można Ci zaufać?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE