Służby w pełnej gotowości! Koronawirus może pojawić się w każdej chwili

2020-02-29 21:13
coronawirus
Autor: szpital Kalisz

Szpital w Kaliszu na liście 9 szpitali w Wielkopolsce, które muszą być w pełnej gotowości w razie pojawienia się koronawirusa. Jest na niej także szpital w Ostrowie Wielkopolskim. Na piątkowej sesji Rady Powiatu Ostrowskiego pojawił się raport z przygotowań na walkę z tym wirusem. Bo - jak mówi Minister Zdrowia- jest to tylko kwestia czasu, kiedy ten niebezpieczny wirus pojawi się w Polsce.

Decyzję o tym, które szpitale mają być w przygotowane na nadejście wirusa wydał Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Zgodnie z informacją na fanepage,u
mają one „obowiązek pozostania w stanie podwyższonej gotowości w celu przyjęcia osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego”.

Szpital w Kaliszu wprowadził już liczne rygorystyczne obostrzenia. Mocno ograniczono odwiedziny chorych.

Absolutny zakaz wejścia do szpitala mają osoby z objawami infekcji, czyli z gorączką, kaszlem czy katarem. Po drugie- pacjenta może odwiedzić tylko jedna osoba.  Odwiedziny możliwe są TYLKO w godzinach od 13:00 do 17:00 - nie wcześniej i nie później. Po godzinie 17:00 oddziały zamykane są na klucz.

Ale to nie wszystko.

UWAGA! Osoby, które zgłaszają się na SOR z objawami, mogącymi wskazywać na zarażenie koronawirusem (gorączka, duszności, kłopoty z oddychaniem), a w ciągu ostatnich 2 tygodni podróżowały do jednego z krajów, w których stwierdzono zachorowalność na COVID-19 (chorobę wywoływaną przez koronawirusa), proszone są o postępowanie zgodnie z procedurą opisaną na wejściu do SOR: poinformowanie personelu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przez domofon o swoim stanie i podejrzeniach, oraz oczekiwanie PRZED drzwiami na lekarza/pielęgniarkę, która zajmie się pacjentem.

Czytamy na facebookowym profilu placówki.

coronawirus
Autor: szpital Kalisz

Wszystkie służby dostały wytyczne , jak postępować w przypadku wystąpienia koronawirusa.

Na terenie powiatu ostrowskiego były w ostatnich dniach dwa podejrzenia koronawirusa. Ale badania nie potwierdziły tej choroby- mówi dyrektor Sanepidu w Ostrowie, Andrzej Biliński.

Na chwilę obecną w Ostrowie i powiecie ostrowskim NIE MA przypadku osoby chorej, ani osób z podejrzeniem koronawirusa. Ale przez cały czas sytuacja jest monitorowana. Bo wirus jest coraz bliżej Polski, są notowane kolejne przypadki u naszych sąsiadów.

Osoby podejrzewające, że mogą być chore, powinny kontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Nie powinny chodzić od lekarza do lekarza, bo to zwiększa zagrożenie zarażeniem.

Osoby z dusznościami powinny wezwać transport dzwoniąc na numer 112 lub 999.

W momencie pisania tej informacji, zgodnie z danymi z Ministerstwa Zdrowia, w Polsce nie ma żadnego przypadku koronawirusa, ale osób z podejrzeniem tej choroby jest około 50.

Główny Inspektorat Sanitarny podał w sobotę (29.02) po południu, że na całym świecie - od 31 grudnia 2019 roku do 29 lutego 2020 zanotowano 85 203 potwierdzonych przypadków zakażenia. Zmarło 2 921 osób.

Komplet informacji nt zagrożenia znajdziecie TUTAJ : https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE