Krew pilnie potrzebna! Szczególnie grup ujemnych. Warto się nią podzielić

2022-08-02 10:19
krew
Autor: pixabay

0Rh minus i ARh minus - tych grup krwi zaczyna brakować w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Stąd apel do krwiodawców i tych, którzy jeszcze krwią się nie dzielili, by teraz to zrobić. W wakacje zawsze krwi zaczyna brakować i żeby nie było gorzej - zapasy trzeba uzupełnić. Krew oddać można w centrum w Kaliszu czy też w punkcie przy szpitalu w Ostrowie.

Nie ma zmiłuj - to już wakacyjny "standard". Krwi zaczyna brakować.

Bo szpitale pracują pełną parą, bo zabiegi planowane są wykonywane a tych nieplanowanych jest więcej niż w innych miesiącach roku. Więcej jest wypadków. No i więcej krwi potrzeba. A że nie da się jej wyprodukować - potrzebny jest człowiek.

Sytuacja jest trudna. Trzeba to uczciwie powiedzieć - mówi Małgorzata Tarnawska, szefowa CKiK w Kaliszu. - Brakuje przede wszystkim grup minusowych. I dlatego szczególnie o ich oddawanie apelujemy! Ale nie tylko. Każda grupa, każda kropla jest potrzebna. Grupy ujemne są o tyle uniwersalne, że można je podać także osobom, które mają grupę krwi dodatnią.

Latem jest tak, że około 15 - 20 procent krwiodawców mniej niż w pozostałej części roku krew oddaje.

Bo urlopy, bo wypoczynek, bo oddali tuż przed wakacjami, a by oddać ponownie - dwa miesiące - w przypadków mężczyzn i trzy - w przypadku kobiet - muszą minąć.

Więc to ten czas, kiedy można zrobić to po raz pierwszy. Albo sprawdzić swoją książeczkę dawcy kiedy był ostatni wpis i udać się do punktu.

Krew oddać można w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu przy Kaszubskiej, czy w Ostrowie w punkcie przy szpitalu, przy Limanowskiego. Punkty są także w Ostrzeszowie, Krotoszynie i Koninie.

Są też liczne akcje i zbiórki. Daty i miejsca publikowane są na bieżącą TUTAJ

Co ważne, krew oddawać mogą osoby pełnoletnie, zdrowe, ważące co najmniej 50 kilogramów.

Za oddanie krwi zawsze są czekolady :) A przede wszystkim satysfakcja, że pomogło się uratować czyjeś zdrowie czy życie.

QUIZ.Tulipan, czyli „oszust z Tindera” PRL! Znasz wszystkie sztuczki Kalibabki? Mistrz odpowie na 11 pytań!

Pytanie 1 z 22
Kim był tak naprawdę serialowy "Tulipan" z zawodu?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE