Co z zielenią w Kaliszu? Radni Polska 2050 krytykują działania włodarzy ws. zieleni

2022-07-02 10:02
Co z zielenią w Kaliszu? Radni Polska 2050 krytykują działania włodarzy ws. zieleni
Autor: m ul. Zamkowa w Kaliszu

Utrzymanie i pielęgnacja zieleni w Kaliszu pozostawia wiele do życzenia. Takiego zdania są radni Polska 2050 w Kaliszu, którzy nie szczędzą słów krytyki wobec włodarzy i interweniują ws. wycinki drzew przy ulicy Częstochowskiej oraz tych, które pójdą pod topór w ramach regulacji Krępicy.

Sprawa planowanej wycinki drzew na ulicy Częstochowskiej to temat, który w ostatnich dniach wywołał sporo emocji.

Składaliśmy wniosek do prezydenta, aby Miasto wstrzymało postepowanie przetargowe, zmieniło projekt i zaplanowało nowe nasadzenia, których w tym projekcie jest bardzo mało, szczególnie wzdłuż chodnika i ścieżki rowerowej.

Mówi Barbara Oliwiecka, radna Polska 2050.

Radni zauważają, że w ostatnim czasie dużo mówi się o odbetonowaniu Kalisza, ale tego nie widać.

Głośno było ostatnio o odbetonowaniu miasta. Mogliśmy oglądać nawet piękne zdjęcia z nowo powstałego skweru Górnośląska a Polna. W tym samym czasie na osiedlu Dobrzec przy ulicy Wyszyńskiego zabetonowano zielone tereny. Od prezydenta nie oczekujemy PR-u, a systematycznych, strategicznych i odważnych działań.

dodaje Barbara Oliwiecka.

O tym, że sadzenie drzew w donicach nie ma sensu, radni zwracali uwagę na komisjach.

Drzewo w donicy nigdy nie zastąpi drzewa w gruncie, nie poprawi mikroklimatu, ponieważ samo walczy o przetrwanie. W dni gorące grozi mu przesuszenie natomiast w mroźne zimy przemarznięcie. - Posadziliśmy w 30 donicach na ulicy Śródmiejskiej i Zamkowej drzewa. Na ulic Śródmiejskiej z 12 posadzonych drzew 2 rokują jako takie przeżycie. Na ulicy Zamkowej połowa tych drzew jakoś wygląda. Jest to dopiero pierwszy rok. W drugim może być gorzej. Nie będziemy już mówić o kosztach. To duże straty dla miasta. Te donice, te drzewa kosztują mnóstwo pieniędzy.

Wyjaśnia Piotr Mroziński, radny Polska 2050.

Radna Magdalena Walczak zwróciła uwagę na to, że regulacja cieków Krępicy i Piwonii wiąże się z wycinką drzew.

Złożyłam interpelację, kiedy dowiedzieliśmy się, że miasto 28 czerwca podpisało porozumienie z Wodami Polskimi, ws. regulacji cieków Krępicy i Piwonii. Od lat inwestycja była planowana w budżecie ale nic się nie działo, środki były przesuwane. Niestety łączy się to również z wycinką drzew. Szczególnie na sercu leży mi Krępica, której koryto ma być wyregulowane na całej długości. W pobliżu Krępicy jest przepiękny mały parczek, gdzie wzdłuż cieku rosną stare drzew. Skierowałam zapytanie do prezydenta, by udostępnił nam projekt, poinformował o tym ile drzew jest przeznaczonych do wycinki i w których miejscach. To samo dotyczy Piwonkii, gdzie wiele drzew ma być wyciętych na terenie osiedla Sulisławice. Rozumiem, że w ramach inwestycji pewne prace muszą zostać wykonane, natomiast można to zrobić tak by zachować zieleń.

Dodaje radna Magdalena Walczak.

Radni zaapelowali również o utworzenie rejestru wycinki drzew.

Czy potrafisz rozpoznać jakie to drzewo?

Pytanie 1 z 7
Jakie to drzewo?
Liść dębu
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE