starówka iława

i

Autor: UM Iława

Plany na 2021, czyli jak może zmienić się Iława?

2021-01-26 14:01

Wykorzystując naturalne atuty Iławy władze miasta z każdym rokiem starają się, aby miejski krajobraz wzbogacał się m.in. o nowe ścieżki pieszo-rowerowe, kolejne obiekty małej architektury i inne miejsca do rekreacji. Wychodząc naprzeciw potrzebom iławian w 2020 roku powstał pomysł, aby nieco uatrakcyjnić centralną przestrzeń miejską. W jaki sposób? Oto trzy pomysły, jak może zmienić się Iława na przestrzeni lat.

Mały Sopot nad Małym Jeziorakiem W planach inwestycyjnych na 2021 rok znalazł się zapis o opracowaniu dokumentacji na budowę reprezentacyjnego molo na Małym Jezioraku. Nowy obiekt w centralnej części miasta, wokół którego skupia się życie towarzyskie dużej liczby mieszkańców Iławy zwłaszcza w sezonie letnim, mógłby wzbogacić krajobraz miejski i być atrakcyjnym elementem przyciągającym rodziny z dziećmi oraz turystów. – Chcielibyśmy, aby teren przy Bulwarze Jana Pawła II, który jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych w Iławie, zyskał nowy obiekt. Ten ewenement, jakim jest z pewnością jezioro w środku miasta, zawsze zasługiwał na szczególne potraktowanie. Teraz przyszedł czas, aby zastanowić się, jak ciekawie go wykorzystać bez szkody dla ruchu wodnego w tym miejscu - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. Na Małym Jezioraku jest kilka niewielkich pomostów, w tym jeden pływający funkcjonujący sezonowo, z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Istniejące obiekty nie spełniają jednak w wystarczającym stopniu funkcji pomostów widokowych ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Jest także pomost obsługujący rejsy wycieczkowe statkiem Ilavia. -Pomost zlokalizowany koło galerii handlowej ze względu na swoje niewielkie rozmiary nie spełnia warunków nowoczesnej i bezpiecznej przystani nad Małym Jeziorakiem. Molo jako instalacja na styku wody i lądu mogłaby ożywić przestrzeń także pod względem kulturalnym. - komentuje Wiesław Skrobot Pełnomocnik Burmistrza ds. Przestrzeni Publicznej. O tym, gdzie powstanie molo i jak dokładnie będzie wyglądać, dowiemy się z koncepcji, która powstanie w tym roku. Na jej wykonanie w budżecie miejskim zaplanowano kwotę 70 tyś zł

mały jeziorak

i

Autor: UM Iława

Jak nadać iławskiej starówce dawny blask? Kolejnym bardzo ważnym krokiem do uatrakcyjnienia i uporządkowania przestrzeni miejskiej Iławy jest stworzenie koncepcji modernizacji terenu Starego Miasta, czyli dawnego rynku średniowiecznej Iławy, będącego w tamtym czasie centrum miasta. Dziś na Placu Bandurskiego zdecydowanie brakuje świadków historii tego miejsca. Dużą jego część zajmują bloki mieszkalne, które ograniczają możliwości zaaranżowania tego miejsca, wzorując się na jego wyglądzie ze starych zdjęć, czyli z czasów jej świetności. – Chcielibyśmy najpierw określić reguły, według których nasza iławska starówka miałaby zostać zrewitalizowana. To znaczy, co należałoby zrobić, by wykorzystując zachowane, nikłe ślady dawnego układu staromiejskiego przywrócić mu choć trochę walory historyczne. Zależy nam, aby do dialogu o przyszłym kształcie tego osiedla zaprosić mieszkańców Iławy - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. Dawne stare miasto to nie tylko dzisiejszy Plac Bandurskiego, ale też wszystkie budynki wraz z otoczeniem powstałego tu osiedla bloków, a także teren szkoły średniej oraz przychodni zdrowia. To fragment miasta specyficznie wykorzystywany, którego nie sposób całkowicie zmienić, można jednak - wsłuchując się w głos mieszkańców - określić, w którym kierunku ma pójść kształtowanie tej przestrzeni. W związku z tym w ostatnim czasie odbył się pierwszy spacer online prowadzony przez Pełnomocnika Burmistrza ds. Przestrzeni Publicznej dr Wiesława Skrobota, który był inicjacją działań edukacyjnych i zachętą do współpracy mieszkańców z władzami miasta w procesie przygotowania Gminnego Programu Rewitalizacji. - Potrzebna jest pogłębiona diagnoza tego terenu, a pierwszym krokiem do niej jest uruchomienie procesu partycypacji społecznej. Chodzi w niej o to, aby mieszkańcy osiedla przy Placu Bandurskiego, ale także całej Iławy, mogli wskazać, jakie problemy zauważają w otoczeniu swojego życia i jakie mają pomysły na zharmonizowanie przestrzeni starówki w celu podniesienia jakości życia w mieście - wyjaśnia dr Skrobot. Strategia wstępnych działań w strefie Starego Miasta mogąca zmienić je na bardziej atrakcyjne miejsce zarówno dla mieszkańców, jak i turystów ma powstać w tym roku. Na jej opracowanie w budżecie zaplanowano kwotę 100 tys. zł.

starówka iława

i

Autor: UM Iława

Nie tylko do piłki nożnej. Czyli o planach na Stadion MiejskiMiejski Stadion w Iławie na ul. Sienkiewicza od dawna czeka na właściwy moment, aby zająć się nim kompleksowo. Obecnie obiekt służy przede wszystkim jako miejsce treningów i rozgrywek piłki nożnej dla klubu ITS Jeziorak Iława, Małego Jezioraka oraz do m.in. treningów lekkoatletycznych. Jego obecny stan jednak daleko odbiega od standardowych obiektów tego typu w innych miastach, a korzystający z niego sportowcy napotykają na wiele ograniczeń. – Zdecydowanie w najgorszym stanie jest bieżnia i trybuny. To elementy, które koniecznie wymagają remontu. Kosmetyczne naprawy, które są systematyczne, ale obejmują niewielki zakres, niestety nie wystarczają. Obiekt potrzebuje całkowitej przebudowy- wyjaśnia Wojciech Żmudziński Dyrektor ICSTiR, zarządca miejskich obiektów sportowych. Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna dla stadionu, która została opracowana w 2010 roku pod kątem przygotowania centrum na Euro2012, jest już nieaktualna. Teraz czas na to, aby obiekt dostosować przede wszystkim do potrzeb miejskich organizacji. -Nowe pomysły na zmianę stadionu muszą być dobrze przemyślane, dlatego do dyskusji na temat jego przyszłości zaprosiliśmy przedstawicieli środowiska sportowego z naszego miasta. To oni bowiem wiedzą najlepiej, czego na naszym obiekcie brakuje i jakie warunki powinniśmy stworzyć, aby sport w Iławie miał szansę się rozwijać- komentuje burmistrz Dawid Kopaczewski. Przy okazji rozmów na temat stadionu, delegacja złożona z burmistrza, przedstawiciela Rady Miejskiej oraz środowiska sportowego odbyła w ubiegłym roku wizje terenowe w Ostródzie i Kętrzynie, aby przyjrzeć się zmodernizowanym obiektom.- Mieliśmy okazję przyjrzeć się od kuchni temu, jak wygląda utrzymanie nowoczesnych stadionów. Generują one wielkie koszty, więc musimy dokładnie przemyśleć taką opcję, która byłaby dostosowana do naszych iławskich realiów-komentuje Radna Aneta Rychlik. Koncepcja modernizacji iławskiego stadionu to jeden z punktów w planie budżetowym Iławy na 2021 rok. Na ten cel przeznaczony jest wydatek 100 tys zł. -Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że wymienione inwestycje z pewnością nie będą mogły zostać zrealizowane już w roku 2021. Przygotowanie dokumentacji wyżej wymienionych projektów to jednak konieczny krok do tego, aby określić nasze potrzeby i koszty ich wykonania. Gdy pojawi się bowiem możliwość finansowania ze środków zewnętrznych, wówczas gotowa koncepcja jest niezbędna, aby się o nie ubiegać- mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. -Rok 2021 nie będzie obfitował w strategiczne dla Iławy inwestycje, to jednak dobra okazja do starannego przeanalizowania wszystkich dotychczasowych przedsięwzięć i uważnego wsłuchania się w głos mieszkańców. Wszystko po to, aby dobrze przygotować się do realizacji planów, które mają dużą szansę zmienić oblicze naszego miasta na jeszcze lepsze- dodaje burmistrz.

na podst. materiałów z Urzędu Miasta Iława

stadion iława

i

Autor: UM Iława

QUIZ. Kultowe piosenki z bajek po polsku. Uzupełnij brakujące słowo. Łatwo nie będzie

Pytanie 1 z 15
Pocahontas. "Ty masz mnie za ... dzikuskę"
Była w The Voice Kids, a teraz wydała debiutancką płytę! To koleżanka Viki Gabor i Roxie Węgiel