MŚ w klasie ILCA 6 - Barwińska siódma, Gołębiowska ósma w USA

Autor: Polski Związek Żeglarski MŚ w klasie ILCA 6 - Barwińska siódma, Gołębiowska ósma w USA

Żeglarskie MŚ w klasie ILCA 6 - Barwińska siódma, Gołębiowska ósma w USA

2022-10-17 8:11

Agata Barwińska (MOS SSW Iława) zajęła siódme, a Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) ósme miejsce w zakończonych w amerykańskim Kemah w Teksasie mistrzostwach świata w olimpijskiej żeglarskiej klasie ILCA 6. Triumfowała Dunka Anne-Marie Rindom.

Jeszcze piątego dnia regat, podobnie jak czwartego, rozegrano trzy wyścigi. W inauguracyjnym starcie Barwińska była dopiero 35., ale ta lokata poszła do tzw. odrzutki, natomiast w dwóch kolejnych dotarła na metę na piątej i szóstej pozycji.

Dzięki temu aktualna mistrzyni Europy oraz wicemistrzyni świata przesunęła się z dziewiątego na piąte miejsce i ma bardzo duże szanse znowu stanąć na podium. Do drugiej, broniącej tytułu Belgijki Emmy Plasschaert traci tylko pięć, a do trzeciej Węgierki Marii Erdi cztery punkty.

Obiecująco zmagania rozpoczęła z kolei trzecia po siedmiu startach Gołębiowska, która uplasowała się na trzeciej pozycji. Kolejne wyścigi okazały się dla mistrzyni świata do lat 21 z 2019 roku zdecydowanie mniej udane – zajęła w nich dopiero 43. i 27. miejsce, w efekcie spadła na 10. lokatę.

W przedostatnim dniu imprezy, w której rywalizowało 85 zawodniczek z 40 krajów, popisowo pływała Anne-Marie Rindom. Dunka wygrała dwa wyścigi, była też siódma i pewnie zmierza po swoje czwarte mistrzostwo globu. Ubiegłoroczna złota medalistka olimpijska z Tokio ma 19 punktów przewagi nad Plasschaert, a do końca zawodów pozostały tylko dwa starty.

Ostatni dzień regat, wszystko już jasne!

Przed ostatnim dniem regat Barwińska była piąta i miała jeszcze szanse na medal.

W niedzielę w dwóch ostatnich wyścigach (w sumie rozegrano ich 12) mistrzyni Europy z października ubiegłego roku z Warny oraz wicemistrzyni świata z grudnia z Omanu finiszowała na 25. oraz 10. pozycji i ostatecznie przypadła jej siódma lokata.

Tuż za nią uplasowała się Gołębiowska. Mistrzyni świata do lat 21 z 2019 roku była w niedzielę 16. oraz 12., dzięki czemu awansowała w klasyfikacji generalnej o dwa miejsca, na ósme.

Po raz trzeci w tej imprezie na najwyższym stopniu podium stanęła Rindom. Poprzednio złota medalistka olimpijska z ubiegłego roku z Tokio oraz brązowa z 2016 roku z Rio de Janeiro zwyciężała w 2015 i 2019 roku.

Druga w stawce 85 zawodniczek z 40 krajów była Szwajcarka Maud Jayet, a trzecia broniąca tytułu Belgijka Emma Plasschaert.