Ile iławianie wydadzą na święta? Dzięki bankowcom znamy odpowiedź na to pytanie

2020-12-20 13:21
galeria Jeziorak
Autor: Galeria Jeziorak

Ponowne otwarcie sklepów i galerii handlowych dla klientów czy atrakcyjne promocje w sklepach online, mogą nie wystarczyć jako zachęta do obfitych zakupów i wydatków w okresie mikołajkowo-świątecznym. Aż 40% Polaków przyznało, że ich sytuacja finansowa w ciągu ostatnich 3 miesięcy pogorszyła się, a 45% planuje wydać na świąteczne przygotowania mniej niż w ubiegłym roku.

Według badania przeprowadzonego pod koniec listopada br. na zlecenie Związku Banków Polskich, blisko 75% ankietowanych nie zamierza wydać łącznie na święta więcej niż 1000 zł, z czego 40% planuje zmieścić się w kwocie dwukrotnie niższej. Oczywiście, należy pamiętać, że są to kwoty deklarowane indywidualnie, a łączne przychody gospodarstw domowych tworzy często więcej niż jedna osoba. Kwoty te mogłyby być wyższe, gdyby udało się wcześniej nieco zaoszczędzić w tym celu. Tymczasem, jak wynika z raportu, 3 na 4 Polaków w ogóle nie odkładało pieniędzy z myślą o świętach, a jedynie 15% przyznało, że przez cały rok oszczędziło na ten cel do 500 zł.

Według danych z raportu, 79% Polaków planuje zakup prezentów. Najwięcej, 43% badanych, szykuje upominek dla od 4 do 6 osób, a nieco mniej (38%) planuje obdarować 2 lub 3 osoby. Na cele prezentowe 26% ankietowanych planuje wydać między 100 a 300 zł, a 32% od 300 do 500 zł. Co czwarty Polak (24%) przeznaczy na to między 500 a 1000 zł.

Jak pokazują zebrane dane, 17% badanych, większość upominków już zakupiło w listopadzie, korzystając również z promocji tzw. czarnego piątku m.in. na sprzęt elektroniczny czy odzież. Najwięcej osób (67%), planuje zrobić zakupy w ciągu pierwszych dni grudnia. Jednak wiele obowiązków i związany z tym brak czasu powoduje, że część z nas pozostawia zakup prezentów na tzw. ostatnią chwilę. 14% respondentów planuje wybrać się po upominki w drugiej połowie grudnia, ale nie później niż w ostatni weekend przed świętami.

Pieniądze, wydatki, prezenty – to tylko jeden aspekt okresu świątecznego. Na szczęście, jak wynika z badania, Polacy wiedzą co naprawdę jest w tym czasie ważne. Zapytani o to bez czego najbardziej nie wyobrażają sobie świąt, nie mieli większych wątpliwości, że to co jest dla nich najważniejsze to spotkania z bliskimi i to nawet w małym gronie (62%), choinka (59%) i potrawy wigilijne (57%). Nieco mniej ważne jest dla nas śpiewanie lub słuchanie kolęd (18%), a także prezenty (14%), na których poszukiwanie poświęcamy tyle energii (i pieniędzy).

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Choinka pod wodą już wystrojona. To tradycja Family Diving!
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE