Ewakuacja mieszkańców. Niewybuchy między blokami przy 1-go Maja w Iławie [WIDEO]

2021-02-24 11:05

Policjanci z Iławy zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchów pochodzących najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Zostały one znalezione podczas prac ziemnych na jednym z iławskich osiedli. Niewybuchy zabrali saperzy z JW z Lidzbarka Warmińskiego. Niebezpieczne znalezisko zostanie zneutralizowane na poligonie.

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany, iż podczas prac ziemnych na jednej z iławskich osiedli przy ul. 1 go Maja został znaleziony przedmiot przypominający swym wyglądem niewybuch.

Na miejsce przyjechali policjanci z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Iławie, którzy oświadczyli, że są to granaty moździerzowe z zapalnikami kal. 81 mm. Przedmioty te najprawdopodobniej pochodzą z czasów II wojny światowej.

Do czasu zabrania przez saperów z JW z Lidzbarka Warmińskiego pocisków pilnowali policjanci oraz strażacy. Ze względu na to, że zostały one ujawnione w okolicach bloków mieszkalnych został powołany sztab kryzysowy, który zadecydował, że na czas wydobycia granatów przez saperów z JW z Lidzbarka Warmińskiego, budynki będą nieczynne.

Ewakuowano mieszkańców z 57 mieszkań. 5 pocisków w najbliższym czasie zostanie zneutralizowanych na poligonie.

Policja przypomina

W przypadku znalezienia niewybuchu należy natychmiast powiadomić o tym fakcie Policję. W żadnym wypadku nie dotykajmy, nie przenośmy tych przedmiotów. W miarę możliwości oznaczmy miejsce, w którym znajdują się niewybuchy, nie dopuśćmy by inne osoby naraziły się na niebezpieczeństw.

QUIZ. Ewa Bem kończy 70 lat. Dopasujesz tytuły jej piosenek do tekstów?

Pytanie 1 z 10
Z jakiej piosenki Ewy Bem pochodzi tekst: "Tyle go masz, w twoim głosie myślach twych i w uśmiechu. Tyle go masz, że otworzyć mogłabyś sklep"?
Niewybuchy na iławskim osiedlu. Ewakuowano 57 rodzin
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE