Dua Lipa pozwana przez paparazzi! Można UKRAŚĆ własne zdjęcie?

2021-07-09 8:39 mm
Dua Lipa i Anwar Hadid
Autor: Backgrid/East News

Czy można ukraść własne zdjęcie? Dua Lipa to kolejna gwiazda pozwana przez paparazzi za opublikowanie zrobionej przez niego fotki z jej własnym wizerunkiem. Sprawa prawdopodobnie skończy się w sądzie, bo Dua Lipa nie zamierza odpuszczać.

Dua Lipa dołączyła do grona gwiazd, które zostały pozwane za opublikowanie na Instagramie zdjęcia zrobionego przez paparazzo. Agencja reprezentująca fotografa zażądała od artystki usunięcia zdjęcia i zapłaty. Dua Lipa nie zamierza odpuszczać i twierdzi, że ma prawo publikować zdjęcie z jej własnym wizerunkiem. 

Do sądu stanu Kalifornia wpłynął niedawno pozew, w którym firma Integral Images pozywa Dua Lipę za naruszenie praw autorskich. Chodzi o zdjęcie, które artystka opublikowała na swoim Instagramie w lutym 2019 roku - jak twierdzi agencja, bez jej zgody i autoryzacji.

Zdaniem pozywających, Dua Lipa zarabia na swoim instagramowym koncie, a więc powinna wykupić prawa do publikowanej fotki. 

Dua Lipa skorzysta z doświadczeń kolegów?

Kto wygra w tym sporze? Sprawa nie jest prosta, bo z jednej strony zdjęcia faktycznie objęte są prawem autorskim i ich wykorzystanie bez zgody autora to podstawa do pozwu. Z drugiej jednak strony artyści podkreślają, że agencje fotograficzne również nie pytają ich o zgodę na robienie zdjęć z ukrycia, a przecież fotki powstają w celach zarobkowych.

W ostatnich latach w podobnych sprawach z paparazzi procesowali się m.in. Ariana Grande i Justin Bieber. W lipcu 2019 roku w sądzie w Brooklynie niemal identyczną sprawę wygrała Gigi Hadid. Sędzia Pamela Chen uznała wówczas, że wniosek paparazzo jest bezpodstawny, ponieważ skarżący sam nie posiadał praw do zdjęcia, w sprawie którego toczył się spór. Zdaniem wielu osób, sprawa wygrana przez Gigi to precedens, którym powinny posługiwać się inne pozywane przez agencje gwiazdy.

Więcej o tamtej głośnej sprawie przeczytacie w osobnym artykule na Hotplota.pl:

>> Gigi Hadid wygrała w sądzie z paparazzi! Z tego wyroku ucieszy się wiele gwiazd!

Zobacz też: Dua Lipa i Anwar Hadid na randce

Dua Lipa jest hot! Oto jej najgorętsze fotki!

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 02.07.2021
NAJNOWSZE