Czy FaceApp jest bezpieczna? Firma wyjaśnia, co dzieje się z naszymi zdjęciami!

2019-07-18 7:08
FaceApp - czy jest bezpieczna
Autor: instagram.com / David Guetta, Jonas Brothers, Sputnik/EAST NEWS

FaceApp podbija świat. Aplikacja do postarzania zdjęć robi prawdziwą furorę, a w samym sklepie Google liczba jej pobrań już dawno przekroczyła 100 milionów. Podczas, kiedy wszyscy postarzają swoje zdjęcia, żeby sprawdzić, jak będą wyglądać na starość, część bardziej świadomych osób zaczęło przyglądać się kwestiom prywatności. Czy aplikacja FaceApp jest bezpieczna? Co dzieje się z naszymi zdjęciami po wgraniu na serwery FaceApp?

Aplikacja FaceApp podbiła świat, a efekt postarzania zdjęć stał się jednym z najważniejszych trendów ostatnich dni. Jak będę wyglądać na starość? Odpowiedzi na to pytanie szukają miliony osób na całym świecie, przez co FaceApp szybko wyskoczyła na szczyty list najpopularniejszych aplikacji w największych sklepach. 

Wraz z lawinowo rosnącą popularnością apki pojawiło się jednak ważne pytanie o kwestie prywatności.

Czy FaceApp to bezpieczna aplikacja? 

FACEAPP A KWESTIE BEZPIECZEŃSTWA

Niepokój niektórych użytkowników o bezpieczeństwo swoich danych zwiększa fakt, że FaceApp to aplikacja stworzona przez Rosjan. Co ważne, postarzanie zdjęć odbywa się nie w naszych komórkach, ale na serwerach FaceApp.

>> Gwiazdy jako staruszkowie. Face App znów robi furorę! [GALERIA]

Zanim więc wybrane przez nas zdjęcie zostanie "postarzone", najpierw wędruje na dyski komputerów, które być może - jak obawiają się niektórzy - stoją gdzieś pod Moskwą... 

Jak długo są na nich przechowywane? Co dalej dzieje się z wgranymi zdjęciami?

O kwestii bezpieczeństwa używania FaceApp piszą największe światowe redakcje zajmujące się nowymi technologiami. Serwis cnet.com cytuje popularną na Twitterze programistkę Jane Wong, która przejrzała kod apki FaceApp i uspokaja, że nie zauważyła w nim żadnych ukrytych funkcji wykradających danych z telefonów użytkownika.

Ale co ze zdjęciami?

Wyświetl ten post na Instagramie.
Best caption wins ovo tickets Post udostępniony przez champagnepapi (@champagnepapi)

Programiści z FaceApp postanowili uspokoić użytkowników i wydali oświadczenie, w którym tłumaczą niepokojącą kwestię wgrywania zdjęć na serwery.

W środę 17 lipca za pośrednictwem serwisu TechCrunch opublikowano wyjaśnienie, w którym czytamy m.in.:

Większość zdjęć jest usuwana z naszych serwerów w ciągu 48 godzin od wgrania. Odpowiadamy na indywidualne prośby użytkowników w sprawie usuwania ich danych z naszych serwerów. Nasz dział wsparcia jest obecnie przeciążony, ale te prośby są dla nas priorytetowe.

Jeśli wierzyć twórcom FaceApp, zabawka jest bezpieczna i nie musimy obawiać się, że nasze fotki wpadną w niepowołane ręce. Na wszelki wypadek radzimy jednak nie "postarzać" zdjęć, których nie chcielibyście pokazywać publicznie.

NAJNOWSZE