Trzecia fala epidemii w województwie kujawsko-pomorskim. "Prognozy nie są dobre" [AUDIO]

2021-03-25 18:20
Koronawirus
Autor: Anestiev/CC0/pixabay.com

To najtrudniejszy moment tej pandemii od początku jej trwania – powiedział kujawsko-pomorski wojewoda. Mikołaj Bogdanowicz nie ma wątpliwości, że chorych na Covid-19 będzie tylko przybywać. Prognozy nie są dobre.

Wojewoda przyznał, że padają rekordy zachorowań w regionie. Podał też aktualną liczbę zajętych łóżek i respiratorów. Dodał, że nowe miejsca dla pacjentów covidowych wkrótce powstaną w Radziejowie. W najbliższych dniach będzie też otwarty szpital tymczasowy w Ciechocinku.

W jednym i drugim przypadku jest dobra infrastruktura, ale dostępność kadry to bardzo trudne zadania. Największym naszym problem jest dzisiaj bardzo mała liczba lekarzy i pielęgniarek, które mogą uruchomić nowe łóżka. Te łóżka są lub mogą być przygotowane. Jednak brak tego personelu jest brak tego personelu

- mówi wojewoda.

I podkreślił, że nie ma problemu z dostępnością tlenu dla pacjentów, mimo że zużycie cały czas rośnie. Dodał, że nadal będzie wysyłał skierowania do medyków, którzy są potrzebni do pracy na oddziałach covidowych. Ponownie zaapelował do lekarzy i pielęgniarek, by sami zgłaszali się do placówek, bo są bardzo potrzebni.

Zdaniem wojewódzkiego konsultanta ds. chorób zakaźnych, trzecia fala pandemii nie osiągnęła jeszcze punktu kulminacyjnego. Brytyjski koronawirusa, który teraz dominuje w Polsce, jest bardziej zakaźny i agresywny. 

To znaczy, że łatwiej się zakażamy i ciężej chorujemy. Co widać po pacjentach, którzy trafiają do szpitali

- mówi dr Paweł Rajewski.

Lekarz przyznaje, że teraz nawet młodzi ludzie nie mogą czuć się bezpiecznie.

Na początku pandemii rzadko trafiały do szpitala osoby młode. Teraz nierzadko mamy osoby poniżej 40. roku życia, mamy nastolatków, a nawet małe dzieci i czasami są to stany ciężkie, niekiedy wymagające respiratoterapii. Osoby starsze są zaszczepione. One nie zachorują, ale mogą przenosić zakażenie. Mogą również transmitować wirusa na osoby młodsze, odwrócił się pewien trend. Podkreślam, że osoby zaszczepione również powinny stosować zasadę DDM i nosić maseczkę

- dodaje Rajewski.

Zdaniem lekarza, widać już efekty szczepień. Jest coraz mniej osób zakażonych po siedemdziesiątym, osiemdziesiątym czy dziewięćdziesiątym roku życia.

Paweł Rajewski odniósł się również do ogłoszenia przez rząd nowych obostrzeń. Stwierdził, że kościoły również powinny być zamknięte. Tymczasem od soboty w kościele będzie mogła przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości 1,5 metra.

W województwie kujawsko-pomorskim pierwszą dawką zaszczepiło się 259 066 oraz 89 825 osób dawką drugą. W tym samym czasie w całym kraju pierwszą dawką zaszczepiono 3 385 820, a dawką drugą 1 808 000 osób.

Podczas ostatniej doby w województwie odnotowano 2254 przypadki zachorowań na Covid-19. W szpitalach w województwie kujawsko-pomorskim, na 2064 łóżek covidowych, zajętych jest 1511.

O aktualnej sytuacji epidemicznej mówi Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych:
Ogromne utrudnienia w centrum Bydgoszczy. Drogowcy zamknęli fragment ulicy Gdańskiej
Źródło: Trzecia fala epidemii w województwie kujawsko-pomorskim. "Prognozy nie są dobre" [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE