Syreny na rocznicę katastrofy smoleńskiej. W Grudziądzu ich nie będzie!

2022-04-09 14:15
smolensk grudziadz
Autor: Pixabay Syreny alarmowe nie zawyją w Grudziądzu

Już jutro będziemy obchodzili 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Z tej okazji we wszystkich województwach prócz tradycyjnych obchodów zawyć miały syreny alarmowe. Część samorządów rezygnuje z tego pomysłu - wśród jest również Grudziądz.

Syreny alarmowe włączony miały zostać o 8:41. Podobnie miało być w Grudziądzu - przynajmniej tak podawał ratusz w porannym komunikacie. Część mieszkańców apelowała do prezydenta by ten - podobnie jak włodarz Bydgoszczy, Rafał Bruski - zrezygnował z tego pomysłu.

Podobne postulaty pojawiały się w różnych grupach społecznościowych dotyczących Grudziądza. Ostatecznie prezydent Maciej Glamowski postanowił, że przyłącza się do innych samorządów - i o 8:41 w naszym mieście nie zawyją syreny alarmowe.

Wszyscy pamiętamy o ofiarach katastrofy smoleńskiej, lecz w obecnej sytuacji na świecie tego typu działanie byłoby dużym nietaktem wobec uchodźców wojennych z Ukrainy - pisze na swoim fan page Maciej Glamowski.

W mieście zaplanowano tradycyjne obchody

Uroczystości rozpoczną się 10 kwietnia o godz. 8.40 złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Minęło 12 lat

10 kwietnia 2010 roku doszło do katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie rozbił się przed tamtejszym lotniskiem wojskowym. Przedstawiciele polskich władz udawali się wówczas na uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej.

Wśród ofiar tamtej katastrofy nie zabrakło osób związanych z Grudziądzem. Jedną z nich jest Anna Walentynowicz, jedna z najwybitniejszych postaci opozycji czasów PRL, za działalność związkową osadzona w grudziądzkim zakładzie karnym w okresie od 26 października 1982 roku do 30 marca 1983 roku. Taką osobą jest również Janusz Zakrzeński, laureat przyznawanej w Grudziądzu Nagrody im. ks. Janusza Pasierba (2009 r.), znakomity aktor, który w swej karierze wcielał się w postaci Napoleona i Józefa Piłsudskiego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

R3hab: Kiedyś usłyszałem, że nigdy nie będę dobrym DJem
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE