Poczta częściowo odkryła swoje tajemnice. Grudziądzanie zwiedzali gmach z przewodnikiem

2020-02-29 12:10
Poczta Polska
Autor: Urząd Miejski w Grudziądzu Zabytkowy gmach Poczty wciąż skrywa sekrety

Po raz szósty w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego organizuje akcję „Poznaj region z przewodnikiem”, która w tym roku odbywa się w dniach 29.02-1.03.2020 r. Dla mieszkańców przygotowano kilka atrakcji, w tym zwiedzanie wnętrza zabytku zajmowanego przez Pocztę Polską.

Akcja polega na przygotowaniu dla mieszkańców regionu atrakcyjnej oferty spędzenia wolnego czasu poprzez zwiedzanie z przewodnikiem ciekawych zakątków Kujaw i Pomorza. Największym zainteresowaniem cieszą się miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających, a w tych dniach otwarte. Do inicjatywy włączyła się grudziądzka Informacja Turystyczna. Urokliwe zakątki gmachu poczty w centrum miasta, to tylko jedna z trzech przygotowanych ofert.

Chętni mogli wybrać się także na zwiedzanie Stacji Uzdatniania Wodny przy ul. Hallera, gdzie była okazja poznać m.in. proces wydobywania wody z miejskiego ujęcia zlokalizowanego w lesie Rudnickim. Ciekawe było również zwiedzanie zabytkowych koszar CWK przy ul. Hallera, czyli kompleksu koszarowego, gdzie w latach 1920-1939 mieściła się Szkoła Podchorążych Kawalerii.

Po raz pierwszy dla 20 osobowej grupy udostępniono część budynku Poczty Polskiej przy ul. Sienkiewicza. Głównym punktem zwiedzania w obiekcie były schody, prowadzące na pozostałość wieży, oraz konstrukcja drewniana wieży zegarowej.

-Chcieliśmy pokazać miejsca specyficzne, nasze perełki, które nie uległy żadnym przemianom przez 150 lat. Można powiedzieć, że jest tam pył, który 100 lat temu tam zalegał -mówi Grzegorz Klein, który oprowadzał uczestników akcji. Jak dodaje, są to miejsca, w których upływ czasu jest widoczny. -Te schody, które jeszcze teraz istnieją, na pewno są od początku i najprawdopodobniej, według wiedzy historyków są najstarszymi tego typu w okolicy.

Miejsce w centrum Grudziądza, w którym nadawane i odbierane są przesyłki, kryje pewne tajemnice. Jako, że jest to wciąż obiekt użyteczności publicznej, nie można bez specjalnego zezwolenia wchodzić na jego teren, fotografować, nagrywać wideo, a tym bardziej publikować. Stąd ciekawość wielu zostanie niezaspokojona.Nigdy wcześniej ten budynek nie był udostępniony do zwiedzania. Nielicznym właśnie to się udało.

Bezpłatne poznawanie znanych i tych mniej popularnych atrakcji turystycznych Kujaw i Pomorza, w tym Grudziądza zorganizował marszałek Piotr Całbecki. Przygotowano w regionie aż 151 propozycji, w 32 miejscowościach województwa. W programie spacery z przewodnikami, zwiedzanie wystaw i muzeów, ale też zakładów produkcyjnych, a dla aktywnych rajdy rowerowe.

- Dzięki tej akcji nie mieszkańcy nie tylko maja szansę na poznanie ciekawych miejsc w naszym regionie, ale też docenić ważną rolę przewodników turystycznych, którzy dzięki swojej wiedzy, barwnym opowieściom i nietuzinkowej osobowości są dopełnieniem atrakcji turystycznych, których na Kujawach i Pomorzu nie brakuje – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wśród propozycji na turystyczny weekend jest zwiedzanie z przewodnikiem, ale i warsztaty, interaktywne pokazy, wystawy oraz rajdy.

To już szósta odsłona akcji, którą Urząd Marszałkowski organizuje wspólnie z regionalnym środowiskiem przewodników turystycznych. W przedsięwzięcie zaangażowało się 62 różnych organizatorów: instytucje, stowarzyszenia, muzea, koła przewodnickie PTTK oraz zakłady produkcyjne.

Grzegorz Klein oprowadzał po zabytkowym gmachu Poczty w Grudziądzu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE