żołnierze wyklęci

i

Autor: Damian Pieczonka Tablica pamiątkowa generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w Tarpnie

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Skromne uroczystości w Grudziądzu [AUDIO]

2021-03-01 13:47

Wspominamy tych, którzy na zawsze mieli być zapomniani. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Z tej okazji w Grudziądzu zaplanowano uroczystości. Niestety ze względu na pandemię są one dość skromne. Będzie też przemarsz przez miasto niewielkiej grupy osób. Posłuchaj relacji!

Te gwiazdy siedziały w więzieniu | ESKA XD - Hotplota #17

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji odbyła się uroczystość patriotyczna przy Pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego na Placu Stycznia. Kwiaty zostały w innych miejscach pamięci złożone zostały przez historyka Łukasza Piaseckiego, radnego Grudziądza. Jedna z tablic pamiątkowych wisi na budynku przy skrzyżowaniu ulic Paderewskiego -Poniatowskiego w Tarpnie. To 10 rocznica pamięci o żołnierzach nazywanych niezłomnymi. Budowanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej i historycznej oraz kultywowanie i pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach poległych w walkach o wolną i niepodległą Polskę jest naszym obowiązkiem. To wyjątkowe święto państwowe ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając czynny opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.

Zobacz też: Dofinansowanie do sterylizacji i kastracji zwierząt w Grudziądzu. Sprawdź jak je zdobyć?!

Skromne uroczystości ze względu na pandemię

Uroczystości w Grudziądzu miały wymiar symboliczny. Ograniczyły się do skromnego złożenia wiązanki kwiatów na grobie żołnierza Armii Krajowej uznanego za Żołnierza Wyklętego, twórcy organizacji antykomunistycznej o nazwie AK-Westerplatte – Zbigniewa Brzyckiego na Cmentarzu Farnym przy ulicy Parkowej, a także złożenia wiązanki kwiatów przy tablicy pamiątkowej generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, przy rondzie na osiedlu Tarpno. Nieco większa uroczystość patriotyczna odbyła się przy Pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. Kwiaty zostały złożone m.in przez władze miasta. Podczas uroczystości odśpiewano Hymn Polski oraz Śpij Kolego.

Po ustaniu pandemii święto to powinno być jeszcze bardziej gloryfikowane. Wsród tych żołnierzy były tysiące gorliwych patriotów, którzy zgodnie z przysięgą nie mogli zgodzić się z tym, że po 1945 roku nasz kraj będzie podlegał procesowi sowietyzacji -mówi historyk Łukasz Piasecki, radny Grudziądza.

Dziesięć lat temu Sejm ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To dzień żołnierzy, którzy będąc wiernymi przysiędze nie złożyli broni po klęsce okupanta niemieckiego w 1945 roku, tylko rozpoczęli walkę z okupantem sowieckim. Trudno było naszym żołnierzom zrobić to wprost, gdyż sytuacja polityczna była skomplikowana, a ZSRR formalnie znajdowało się w koalicji antyhitlerowskiej. Właśnie dlatego generał Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek, ostatni Komendant Armii Krajowej, 13 stycznia 1945 roku wydał rozkaz o jej rozwiązaniu. W ten sposób uniknął bowiem ewentualnego, ale bardzo realnego narażenia się sojusznikom, dla których priorytetem było utrzymanie natarcia Armii Czerwonej przeciwko Niemcom. W wyniku prześladowań zginęło w walce z okupantem sowieckim setki żołnierzy. Wśród nich były tak znane postacie jak: rotmistrz Witold Pilecki, generał August Emil Fieldorf „Nil”, generał Leopold Okulicki „Niedźwiadek” czy Józef Franczak „Lalek”. Wielu spośród żołnierzy pobierało nauki w grudziądzkich szkołach i jednostkach wojskowych.

Grudziądzkie uroczystości ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z okazji Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, 1 marca w godzinach popołudniowych jest przewidziany symboliczny przemarsz ulicami miasta. Organizator przewiduje udział do 5 osób.

Trasa przemarszu:

Miejsce zgromadzenia: rondo Gen. Bryg. Augusta Emila Fieldorfa, skrzyżowanie ul. Legionów-Poniatowskiego, a następnie chodnikami ul. Legionów, Sikorskiego, Sienkiewicza, Mickiewicza, Al. 23-go Stycznia pod pomnik Witolda Pileckiego.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!