Dworzec kolejowy w Grudziądzu

i

Autor: Damian Pieczonka Dworzec kolejowy w Grudziądzu może stać się zabytkiem

Dworzec kolejowy w Grudziądzu może stać się zabytkiem

2020-03-12 9:11

Kujawsko -Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Toruniu poinformował o wszczęciu postępowania w sprawie wpisania obiektu do rejestru zabytków. Od lat toczą się dyskusje na temat jego przyszłości. Nie jest wizytówką miasta, choć formalnie to może się zmienić.

Dworzec kolejowy przy ul. Dworcowej w Grudziądzu wzniesiony został w latach 1960-1963 według projektu Zbigniewa Czekanowicza i Konarada Kubińskiego z Gdańska. Ostatnio mówiło się o jego modernizacji lub nawet zburzeniu. W tym miejscu zaplanowano budowę nowego, dostosowanego do potrzeb ruchu pasażerskiego. Wstępna koncepcja mówi nawet o możliwości zatrzymywania się na stacji Kolei Dużych Prędkości. Grudziądz ma w ciągu kilkunastu lat zyskać szybkie połączenie z Warszawą i Trójmiastem. Pociągi miałyby odjeżdżać średnio co 25 minut. Ostateczny przebieg trasy ma być znany w ciągu 2 lat.

W grudniu 2019 roku odbyły się w grudziądzkim ratuszu warsztaty kreatywne, które miały podpowiedzieć jak zaprojektować dworzec. To pierwszy etap konsultacji przed przystąpieniem do prac projektowych. Jak wpisanie istniejącego obiektu do rejestru zabytków wpłynie na te plany? O to pytamy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Czekamy na odpowiedzi.

Mieszkańcy od dawna liczą na to, że obiekt przestanie straszyć swoim wyglądem. Zburzenie obiektu i budowę nowego zapowiadał nawet Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk w czerwcu 2019 roku. Inwestycja została wpisana na listę dworców zaplanowanych do modernizacji. Nowa stacja według założeń powstać miałaby do końca 2022 roku.