Wielomilionowe inwestycje w Gorzowie. Zobacz, co będzie budowane w 2023 roku

2022-11-28 15:25
gorzów miasto
Autor: Bartłomiej Nowosielski/gorzow.pl W Gorzowie podrożał wynajem mieszkań.

Budowa północnej obwodnicy, przebudowa skrzyżowania Kosynierów Gdyńskich ze Słowiańską oraz modernizacja deptaka przy ulicy Hawelańskiej - to tylko trzy z wielu inwestycji, które miasto Gorzów planuje zrealizować w 2023 roku. Budżet na inwestycje to aż 278,5 miliona złotych.

Jeżeli myśleliście, że w Gorzowie inwestycje zakończą się wraz z oddaniem do użytku ulicy Chrobrego, to jesteście w błędzie. W Gorzowie dużo się działo i dziać się będzie jeszcze więcej. Budżet przeznaczony na inwestycje jest spory, plany na 2023 roku również. Będą budowane drogi, deptaki i obiekty użyteczności publicznej.

I to właśnie budowa poradni psychologiczno-pedagogicznej wraz z internatem przy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu będzie najdroższą inwestycją w Gorzowie w 2023 roku. Będzie to kosztowało miasto ponad 42 miliony złotych! Na drugim miejscu, jeżeli chodzi o wartość kontraktu, to budowa północnej obwodnicy Gorzowa Wielkopolskiego. Na ten cel miasto chce przeznaczyć niewiele ponad 28 milionów złotych.

Ważną inwestycją będzie też przebudowa skrzyżowania ulic Kosynierów Gdyńskich i Słowiańskiej za 17,5 miliona złotych. Pierwotnie ta inwestycja miała być o wiele większa, ale z racji braku środków zrealizowany będzie tylko remont nawierzchni bez przebudowy sieci podziemnych. Podsumowując: na odcinku od ronda przy Kosynierów Gdyńskich do skrzyżowania z ulicą Słowiańską/Roosevelta zostanie wymieniona nawierzchnia bitumiczna, a na skrzyżowaniu Słowiańskiej/Fredry powstanie rondo.

Gorzowian czeka też modernizacja deptaka przy ulicy Hawelańskiej. Ma ona zostać podzielona na dwa etapy. Najpierw wyremontowany będzie deptak pomiędzy Sikorskiego a Studnią Czarownic, a później zostanie wyremontowany pozostały odcinek, czyli na ulicy Wełniany Rynek. Tutaj koszt inwestycji wyniesie prawie 6,5 miliona złotych.

Na liście znalazła się również „Modernizacja deptaku przy ul. Hawelańskiej wraz z ulicą Hawelańska/ Wełniany Rynek” z kwotą 6 mln 428 tys. 557 zł. Co istotne przebudowa deptaka przy Hawelańskiej oraz ul. Hawelańskiej i Wełniany Rynek ma zostać podzielona na dwa etapy. Najpierw ma zostać przebudowany deptak przy ul. Hawelańskiej pomiędzy ul. Sikorskiego i Studnią Czarownic oraz ul. Wełniany Rynek na odcinku od ul. Sikorskiego do Studni Czarownic. Dopiero po zakończeniu prac przy Przemysłówce, ma nastąpić remont pozostałego odcinka ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej.

Dużo też będzie działo się przy gorzowskim dworcu kolejowym i na drodze dojazdowej. W 2023 roku przebudowany będzie węzeł przesiadkowy, wybudowane będą zatoki postojowe przy ulicy Jancarza i remont ulicy Dworcowej. Całkiem niedaleko, bo na ulicy Spichrzowej ruszy remont nawierzchni. Będzie to trzeci etap, który kosztować będzie prawie 4 miliony złotych.

W przyszłym roku najwięcej pieniędzy, bo aż 319 mln 429 tys. 945 zł zostanie wydanych na oświatę i wychowanie. Na drugim miejscu znajdują się inwestycje na które miasto wyda 312 mln 956 tys. 759 zł i wydatki na pomoc społeczną i zdrowie -146 mln 933 tys. 94 zł. Na transport w 2023 roku miasto wyda 97 mln 175 tys. 650 zł, na administrację 63 mln 12 tys. 299 zł, na gospodarkę mieszkaniową i komunalną - 42 mln 652 tys. 939 zł.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE