Poradnia Zdrowia Psychicznego i Dzienny Oddział Psychiatryczny już działa

i

Autor: Tomasz Pawłowski/LCI

MEDYCYNA

To jedna z niewielu placówek w Polsce! W Gorzowie utworzono ważny oddział dla dzieci i młodzieży

2023-05-09 11:36

Na mapie Polski brakowało takiego miejsca. Do tej pory w Lubuskim nie było placówki oferującej bezpłatne leczenie psychiki dzieci i młodzieży. Jednak teraz przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. ruszyła poradnia i oddział dzienny, które oferują takie usługi.

Ośrodek został otwarty w piątek, 5 maja 2023 r., przy ulicy Walczaka. Tutaj specjaliści, tacy jak lekarze psychiatrzy, psycholodzy, psychoterapeuci oraz terapeuci zajęciowi, będą oferować pomoc dzieciom i młodzieży z naszego regionu.

To jest bardzo ważny moment dla naszego szpitala, ale przede wszystkim dla tych, którzy oczekują wsparcia psychicznego – mówi o placówkach Jerzy Ostrouch, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. – Wiemy jak poważnym problemem są kryzysy psychiczne wśród dzieci i młodzieży. Cieszę się, że ten oddział ruszył od 1 maja 2023 r. Dziękuję zespołowi i pani doktor Oldze Pazdan za przygotowanie tego centrum. Podziękowania należą się także tym, którzy wspierali działania szpitala w tej sprawie. Chcę powiedzieć, że te działania trwały prawie trzy lata. Chcę zapewnić wszystkich rodziców, że przy udziale zespołu dr Pazdan i wszystkich wolontariuszy dołożymy wszelkich starań, aby pomóc dzieciom i młodzieży z naszego regionu – dodał prezes gorzowskiej lecznicy.

Poradnia zdrowia psychicznego i dzienny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży wypełnia lukę, jaka wcześniej istniała w Gorzowie. – Dziś jest ważny dzień dla naszych młodych pacjentów, którzy tak naprawdę do tej pory, w Gorzowie i w pobliżu, byli pozbawieni pomocy psychiatrycznej. Mamy niestety coraz więcej prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. To pokazuje, że młodzież ma coraz większy problem ze swoją psychiką. Widzimy tą wielką potrzebę i wchodzimy jako szpital naprzeciw. To był trudny proces, wymagał dużego wysiłku całego szpitalnego zespołu. Udało się to zrobić – powiedział Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Obecnie w zespole terapeutycznym pracuje trzech lekarzy psychiatrów, psychologowie (w tym psycholog kliniczny) oraz psychoterapeuci. Ogółem zespół liczy 12 osób, a docelowo będzie to 18 lekarzy specjalistów. Udziela pomocy około 200 młodym pacjentom.

Przestrzeń jest dostosowana do potrzeb dzieci. W gabinecie dla najmłodszych oprócz zabawek znajdują się narzędzia terapeutyczne.

- Pracę zaczynamy od 8.00, kończymy o 20.00. Spotkania z pacjentami trwają generalnie godzinę. Część z nas specjalizuje się w pracy z małymi dziećmi, inni opiekują się starszymi 10-12 lat i młodzieżą. Psychoterapia polega na zabawie i przede wszystkim na rozmowie. Nie zawsze płaczemy. Sytuacja również w naszym kraju jest trudna – wojna za wschodnią granicą, kryzys ekonomiczny, pogubienie się dorosłych – to wszystko powoduje, że dzieci też są pogubione. Poza tym, że przyjmujemy młodzież i dzieci, pracujemy tutaj też z dorosłymi, z rodzicami - powiedziała Elżbieta Wieczorek, psycholog i psychoterapeuta.

Innowacyjna operacja w słupskim szpitalu
Sonda
Czy to dobry ruch gorzowskiego szpitala?