Lubuskie: Blokady na Odrze i SMS o skażeniu - czy to o kilka dni nie za późno?

2022-08-12 14:25
sztab kryzysowy lubuskie
Autor: Lubuski Urząd Wojewódzki

Chodzi o martwe ryby w Lubuskiem, ale nie tylko. Niemieckie media podały, że stężenie rtęci wyszło tak wysokie, że badanie powtórzono. Skażenie wykryto na wysokości Frankfurtu, w naszym przypadku w Słubicach.

Płynie ono w kierunku Schwedt, dotarło już do Szczecina. Krystyna Sibińska, posłanka KO Z Gorzowa obawia się o dalsze konsekwencje:

To jest mnóstwo ptaków, które żywią się rybami, żerują na tym terenie. Ta skażona Odra może również przyczynić się do tego, że Park Narodowy Ujście Warty będzie zagrożony i ptactwo, które tam jest również będzie zagrożone.

Wojewoda lubuski dzisiaj (12.08) wysłał do działań 13 łodzi, 10 mikrobusów, 4 quady oraz 35 strażaków. Postawią oni zaporę na Odrze, by przed jej wpłynięciem do Warty wyłapać śnięte ryby. Druga pojawi się w zachodniopomorskiem.

Do mieszkańców wysłane zostaną alerty RCB. Niemcy stwierdzili rtęć, a strona polska- utlenienie wody. Reakcja jest dość spóźniona, bo doniesienia o pierwszym skażenia na wysokości dolnośląskiej Oławy były pod koniec lipca.

QUIZ. Skróty światowych organizacji. Potrafisz je rozszyfrować?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Co oznacza skrót ONZ?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE