Katastrofa ekologiczna na Odrze. Ujawniono, co zatruło rzekę

2022-08-12 7:51
Ujawnili co zatruło Odrę. To poważne zagrożenie także dla ludzi
Autor: PAP/Lech Muszyński

Katastrofa ekologiczna na Odrze od kilku dni zastanawia wszystkich Polaków. Co i kto zatruł rzekę? Swoje wyniki badań podali Niemcy. Jak podała telewizja rbb24 w wodzie wykryto rtęć, a jej stężenie było tak wysokie, że na urządzeniach brakowało skali.

Katastrofa na Odrze. Co się stało?

Nasi pracownicy, ale przede wszystkim Polski Związek Wędkarski i ochotnicy wybrali z rzeki 10 ton martwych ryb. To pokazuje, że mamy do czynienia z gigantyczną i bulwersująca katastrofą ekologiczną - powiedział w czwartek prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Według polskich służb za zatrucie wody w rzece mogą odpowiadać zakłady przemysłowe. Jednak wciąż jest za wcześnie, by podać skutek śnięcia tysięcy ryb. Swoje wyniki podali już Niemcy, ujawniając przy tym, która substancja odpowiada za tę niebezpieczną sytuację.

Co zatruło Odrę?

Skażenie Odry badano także za nasza zachodnią granicą. Niemiecki portal rbb24 podaje, że w wodzie wykryto bardzo wysokie stężenie rtęci. Badanie zostało nawet powtórzone.

- Według Federalnej Agencji Środowiska rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt. Ponieważ nie może być wydalana, gromadzi się w organizmie - przypomniał rbb24.

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?

Rtęć to poważne zagrożenie dla ludzi

Wśród ekspertów, którzy już skomentowali niemieckie doniesienia znalazł się lekarz Paweł Grzesiowski. Jak zaznaczył substancja jaką jest rtęć stanowi poważne zagrożenie dla ludzi.

- Jeśli potwierdzi się obecność związków rtęci w wodach Odry, to poważne zagrożenie dla ludzi. Rtęć jest toksyczna, szczególnie dla dzieci i kobiet w ciąży, uszkadza mózg, nerki, jelita. Rtęć wchłania się przez skórę, drogi oddechowe, układ pokarmowy. Należy zachować ostrożność" - napisał lekarz Paweł Grzesiowski.

Do doniesień o zakażeniu Odry rtęcią odniósł się również farmaceuta dr Łukasz Pietrzak. 

- Przewiduje, że w najbliższym czasie, zwłaszcza w zachodniej Polsce, będzie wzrost zapytań w aptekach o penicylamine (Cuprenil) oraz sole kwasu sulfonowego, a węgiel aktywny stanie się deficytem - napisał. 

Czy człowiek to najbardziej inwazyjny gatunek jaki żyje na ziemi ? - o jego wpływie na środowisko posłuchaj w podcaście "DROGOWSKAZY".

Listen to "O inwazyjnych gatunkach i kryzysie bioróżnorodności. DROGOWSKAZY" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE