Gorzów: Zespoły ratownicze będą wspierane przez lekarza zdalnie

2021-02-04 17:11
gorzów szpital karetka1
Autor: Fragles zdjęcie ilustracyjne

Gorzowskie pogotowie opracowuje system, dzięki któremu ratownicy będą zdalnie wspierani przez lekarza. Jeden medyk będzie mógł pomagać kilku zespołom ratowniczym. Karetki zostaną wyposażone w sprzęt, który będzie przekazywał lekarzowi wszystkie potrzebne dane na temat stanu pacjenta.

Lekarz wirtualnie w karetkach i do tego w kilku na raz - w Gorzowie wprowadzony jest nowatorski, pierwszy w Polsce system, który ma być receptą na... kłopoty kadrowe w pogotowiu.

- Brakuje nam lekarzy - opowiada Andrzej Szmit, dyrektor gorzowskiego pogotowia. - Z miesiąca na miesiąc mamy coraz większe kłopoty z obsadą zespołów specjalistycznych. Trzeba było je likwidować. Później nawet na te ograniczone ilości karetek specjalistycznych, by brakowało obsady lekarskiej.

Dzięki nowemu systemowi i i zastosowaniu nowoczesnych technologii jeden medyk będzie mógł nadzorować i wspierać pracę kilku zespołów ratowniczych. Lekarz będzie obserwował pracę ratowników na monitorach w bazie pogotowia. Karetki zostaną wyposażone w sprzęt, który będzie przekazywał lekarzowi wszystkie potrzebne dane na temat stanu pacjenta.Na razie do pracy w trybie wirtualnym przygotowanych zostanie 6 karetek. System powinien zostać uruchomiony w ciągu 6 miesięcy. Docelowo jeden lekarz może koordynować nawet 15 zespołów ratowniczych. Koszt projektu to 1 mln zł, środki pochodzą z urzędu marszałkowskiego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE