Gorzów: Uchodźcy szukają pracy, mieszkań i przedszkoli

2022-03-08 16:16
Gorzów: Lamus
Autor: Bartłomiej Nowosielski/gorzow.pl Wnioski o świdczenia można składać w punkcie w byłym "Lamusie".

Kobiety, które uciekły przed wojną w Ukrainie, muszą teraz zadbać o byt swój i swoich dzieci. Pomaga im w tym punkt wsparcia, który działa w dawnym Lamusie. W pierwszych trzech dniach pomocy udzielił 300 osobom.

Już ponad 300 osób skorzystało z pomocy punktu pomocy uchodźcom - sprawdziliśmy jak funkcjonuje biuro w byłym Lamusie w centrum Gorzowa. - Przychodzą głównie matki z dziećmi, pochodzą z całego obszaru Ukrainy - opowiada Magdalena Sielska, koordynatorka punktu wsparcia. Jakiej pomocy oczekują?

Szukają pracy, mieszkania, przedszkoli, żłobków i szkół. Ostatnie rzecz to, gdzie mogą uzyskać pomoc materialną, czyli jakieś ubranka, żywność, pieluchy dla dzieci. To 4 najważniejsze obszary, zagwarantowanie bytu i bezpieczeństwa – mówi Sielska.

W punkcie odebrano także ponad 400 telefonów. Dzwonią Ukraińcy, ale także Gorzowianie, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców. Szczegółowe informacje dotyczące punktu wsparcia znajdziecie na stornie miasta.

Uchodźcom pomagają m.in. przedstawiciele Fundacji Integracji i Rozwoju Cudzoziemców w Polsce, przedstawiciele magistratu, urzędu pracy i wolontariusze – Ukraińcy, którzy mieszkają w Gorzowie od lat.

QUIZ. Dzień kobiet! Oddaj paniom należną im cześć i zdobądź komplet, choć lekko nie będzie!

Pytanie 1 z 15
Historia przekazuje, że po raz pierwszy dzień kobiet obchodzono w 1910 roku. W jakim państwie?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE