Gorzów: Miasto wciąż zainteresowane przejęciem Cmentarza Świętokrzyskiego

2022-05-19 13:37
cmentarz świętokrzyski gorzów
Autor: Bartłomiej Nowosielski/UM Gorzów

Gorzowski ratusz czeka teraz na inicjatywę aktualnego właściciela, czyli parafii Świętego Krzyża. Najbliżej dopięcia formalności było w 2020 roku po rozmowach biskupa diecezjalnego z miejskimi urzędnikami.

Temat jednak stanął wraz ze śmiercią Tadeusza Horbacza, prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, wcześniejszego administratora obiektu. Opcją na przywrócenie świetności nekropolii było także wznowienie pochówków. Pojawiła się jednak przeszkoda, mówi Marek Robak, powiązany wcześniej ze stowarzyszeniem:

Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz na bydgoskich Bielawach nocą

Wiem, że były sprzeciwy mieszkańców ulicy Głowackiego przeciwko ponownym pochówkom, że to będzie miało konsekwencje dla nich. Woda mogła spływać z góry i zabierać ze sobą resztki.

Dopóki miasto nie przejmie nekropolii, będzie miało zablokowaną możliwość jej odnawiania i modernizacji. Przypomnijmy, cmentarz na Dolinkach był komunalny do 1962, później został zamknięty. Znajduje się na nim 7 tysięcy grobów.

Najsłynniejsze mosty na świecie. Czy wiesz, gdzie się znajdują?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się ten most?
Tower Bridge w Londynie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE