31 lat temu zginął Edward Jancarz. To legenda gorzowskiego żużla

2023-01-11 11:55
Grób Edwarda Jancarza w Gorzowie
Autor: Wikipedia/Stiopa - Praca własna Grób Edwarda Jancarza w Gorzowie

Ta tragedia wydarzyła się 11 stycznia 1992 roku. Chociaż nie było wtedy portali internetowych, czy sieci społecznościowych, to informacja o śmierci Edwarda Jancarza rozniosła się po całym Gorzowie lotem błyskawicy.

Edward Jancarz - legenda polskiego żużla

Edward Jancarz to wielokrotny reprezentant Polski, siedmiokrotny medalista drużynowych mistrzostw świata, brązowy medalista indywidualnych mistrzostw świata. Ze swoją drużyną - Stalą Gorzów siedem razy zdobywał tytuł drużynowego mistrza Polski. To ikona żużla w Gorzowie ma swój pomnik, jego imieniem nazwano też stadion żużlowy.

Jak umarł Edward Jancarz?

Zmarł we własnym domu w kałuży krwi po awanturze ze swoją żoną Kataryną, 11 stycznia 1992 roku. Ugodziła go delikatnie nożem, ale w bardzo czułe miejsce - w tętnicę pachwinową. To spowodowało, wewnętrzny krwotok i bardzo szybką śmierć. Jancarz tego dnia był kompletnie pijany. Badania krwi wskazały, że tego dnia miał 3,5 promila alkoholu w organizmie. Wcześniej między małżonkami dochodziło do wielu kłótni, do domu Jancarzów wielokrotnie wzywana była policja. Sam żużlowiec kilka razy spędzał noc w izbie wytrzeźwień.

Ostatni występ Edwarda Jancarza w Gorzowie

Jancarz po raz ostatni na motocyklu żużlowym pojechał 13 lipca 1986 roku. Wówczas w Gorzowie rozegrano pożegnalny turniej. Przy pełnych trybunach Jancarz wystartował tylko w jednym biegu. Później plastron przekazał swojemu następcy - był nim Piotr Świst.

Od 1992 w Gorzowie Wlkp. rozgrywany jest coroczny Memoriał im. Edwarda Jancarza. Jancarz jest pierwszym żużlowcem na świecie, któremu postawiono pomnik. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w grudniu 2005 roku w Gorzowie Wielkopolskim.

Sobotnia ortografia. Nazwy popularnych marek, które na pewno źle zapisujesz

Pytanie 1 z 10
Sklep z produktami budowlanymi to...
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE