Ćwiczenia szłużb obrony cywilnej nad rzeką Elbląg

i

Autor: Urząd Miejski w Elblągu Ćwiczenia szłużb obrony cywilnej nad rzeką Elbląg

Są gotowi. Ćwiczenia elbląskiej Formacji Obrony Cywilnej

2022-04-27 13:08

Członkowie czterech Formacji Obrony Cywilnej miasta Elbląga ćwiczyli rozkładanie specjalnych zapór przeciwpowodziowych. W przypadku zagrożenia tzw. cofką, mają one ochronić ulicę Panieńską przed zalaniem. Ćwiczący pracownicy czterech miejskich spółek: ZZM, EPEC, EPGK i EPWiK sprawdzili także ich szczelność.

Ćwiczenia z rozkładania Mobilnego Systemu Ochrony Powodziowej (MSOP) zorganizował Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego. W skład Formacji Obrony Cywilnej wchodzi łącznie 40 pracowników z każdej z czterech miejskich spółek: Zarządu Zieleni Miejskiej, Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Odbywały się ćwiczenia z rozkładania kilku paneli ścianek od strony rzeki Elbląg, m.in. obok ogrodzenia campingu Tego typu ćwiczenia organizowane są przynajmniej dwa razy do roku. System tworzą segmentowe elementy aluminiowe z uszczelniającą gumą izolacyjną. Ustawiane są doraźnie w wykonanych w ulicy „gniazdach”, podczas wysokiego stanu wód i ryzyka zalania terenów przy ul. Panieńskiej  (w okolicy mostu K. Wyszyńskiego). Formacja Obrony Cywilnej jest zwoływana w przypadku zaistnienia zagrożenia miasta np. w przypadku wystąpienia zjawiska tzw. cofki na rzece Elbląg. Wówczas w razie potrzeby zajmuje się ona m.in. rozkładaniem tzw. Mobilnego Systemu Ochrony Powodziowej, ale także sypaniem piasku do worków i układaniem ich na wałach.

MSOP powstał w wyniku realizacji przez Miasto dużej inwestycji przeciwpowodziowej. Oprócz wspomnianego systemu, w latach 2013-2015 wykonano m.in. ściankę szczelną z oczepem na prawym brzegu rzeki Elbląg (na odcinku od terenu campingu do mostu kolejowego), wybudowano cztery pompownie wód deszczowych, podniesiono wały oraz wymieniono sieć kanalizacji deszczowej. Zadanie, które w 85% zostało dofinansowane ze środków unijnych kosztowało 40 mln zł.

Warszawa jak Nowy Jork. Rusza program skanowania ulic
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE