Poznaj świat Kopernika. Nowe wydawnictwo fromborskiego muzeum

2022-11-18 14:45
Fragment okładki nowego katalogu
Autor: Muzeum we Fromborku

Muzeum Mikołaja Kopernika już teraz rozpoczyna świętowanie jubileuszowego roku 2023 - Roku Mikołaja Kopernika. Z tej okazji, między innymi, przygotowany został katalog zbiorów pt. „Świat Kopernika w świetle zabytków ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku”.

Czytając fragment przedmowy dyrektorskiej do katalogu, poznajemy główne przesłanie publikacji: „Ze względu na znikomą liczbę zachowanych obiektów związanych bezpośrednio z astronomem tym większe znaczenie mają zgromadzone zabytki kultury materialnej z czasów, w których żył Kopernik. Obrazują one realia epoki – czas przełomu i zmian w poglądach na obraz świata – z całą odmiennością stylistyki artystycznej gotyku i renesansu, a także odnoszą się do konkretnego miejsca (Warmia), z którym Kopernik związał swoje losy.”

Prezentowane są zatem najważniejsze i najbardziej interesujące obiekty ze zbiorów Muzeum, datowane zarówno na lata życia Mikołaja Kopernika, ale także te nieco wcześniejsze, późniejsze, jak i kopie, które pozwolą przybliżyć i zobrazować odbiorcy tytułowy świat Kopernika.

Nowy katalog
Autor: Muzeum we Fromborku

Katalog dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w ramach zadania „Świat Kopernika – zabytki z czasów M. Kopernika w zbiorach Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku”.

Katalog zbiorów pt. „Świat Kopernika w świetle zabytków ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku” dostępny jest także w wersji online na stronie Muzeum.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE