Muzeum w Elblągu zaprasza do gabinetu sztuki

2020-02-07 8:46
Na wystawie będzie można obejrzec m.in. meble elbląskie
Autor: MAH Elbląg

Tym razem na nowej ekspozycji w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu zobaczymy zbiory należące do Edwarda Parzycha, który z elbląskim muzeum współpracuje od wielu lat.

Elblążanin Edward Parzych zebrał największą w Polsce i drugą co do wielkości na świecie kolekcję ceramiki z powstałej w 1905 roku Kadyńskiej Wytwórni Majoliki. W swoich zbiorach posiada także barokowe i rokokowe meble elbląskie: okazałe, o ciepłym kolorycie i bogatym wzornictwie intarsji.

- Edward Parzych jest znanym elbląskim kolekcjonerem sztuki, zaczął się otaczać przedmiotami przedmiotami, które go fascynowały ze względu na wiek, ze względu na jakość ich wykonania. Przez wiele lat w elbląskim muzeum była eksponowana jego kolekcja ceramiki kadyńskiej. Ekspozycja nie jest już dostępna, ale wielu odwiedzających muzeum nadal dopytuje się o tę kolekcję - mówi Wiesława Rynkiewicz- Domino z elbląskiego muzeum.


Na wystawie obejrzymy eksponaty, których wartość artystyczna przypomina dawne kunstkamery czyli gabinety sztuki.


- Bedzie trochę ceramiki kadyńskiej, złotnictwa, piękne szkła secesyjne, trochę mebli elbląskich. Bardzo ciekawa jest grupa zegarów kaflowych, które w swoje kolekcji posiada Edward Parzych. Na wystawie także będzie można je obejrzeć – dodaje Wiesława Rynkiewicz-Domino.


Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 15 lutego w budynku Gimnazjum elbląskiego muzeum, o godzinie 15. Wstęp jest wolny.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE