Czerwone naklejki Elbląskiego Nadleśnictwa na Wysoczyźnie Elbląskiej

i

Autor: Krzysztof Jaworski

Czerwone naklejki na Wysoczyźnie. Kolejna akcja elbląskiego Nadleśnictwa

2020-09-23 15:45

Są już na Mierzei, teraz pojawiły się w lasach podelbląskich - na Wysoczyźnie Elbląskiej. Nadleśnictwo Elbląg i elbląska policja przygotowali specjalne naklejki, które wskażą nam, co mamy robić, gdy zgubimy się w lesie albo potrzebujemy wezwać pomoc.

Dwa tygodnie temu naklejki pojawiły się w lasach Mierzei Wiślanej. W lasach Wysoczyzny można je znaleźć na leśnych parkingach czy przy wieżach widokowych. Wychodząc na space po lesie, lub wybierając się na grzyby warto mieć przy sobie naładowany telefon.

Co roku zdążają się sytuacje, w których ktoś wzywa pomoc lub zgubi się w lesie. Dzieje się to najczęściej w okresie letnim, gdy w lesie przebywa dużo osób oraz jesienią, gdy pogoda staje się bardziej wymagająca, a ludzie udają się do lasu na grzyby. Chcemy aby osoby korzystające z lasu czuły się tu bezpiecznie. Prosimy zwrócić uwagę na czerwoną naklejkę, można na przykład zrobić jej zdjęcie. Później za pośrednictwem podanej poniżej strony internetowej lub aplikacji o takiej samej nazwie łatwiej wrócić do samochodu gdy zgubimy się w lesie.

Na naklejkach znajdziemy 3 informacje:

Numer telefonu alarmowego 112 na który należy zadzwonić w nagłym wypadku

Pięciocyfrowy numer z literą – jest to adres leśny miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy, np. 15.02.3.12.165.g,

Nazwa nadleśnictwa i leśnictwa oraz numer wydzielenia leśnego.

Jak to działa:

Dzwonimy pod numer 112.

Podajemy pięciocyfrowy numer adresu leśnego z czerwonej naklejki.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego przekazuje informację Policji lub innym służbom ratunkowym.

Służby sprawdzają lokalizację na numerycznej mapie leśnej ( Bank Danych o Lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ) gdzie za pomocą wyszukiwarki można namierzyć konkretne wydzielenie leśne w którym znajduje się poszkodowany, i jeśli jest taka potrzeba przyjeżdżają na miejsce.

Leśnicy zachęcają także do korzystania z aplikacji mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach). Dzięki niej można zaznaczyć miejsce, w którym zostawiamy samochód, pójść do lasu, a aplikacja będzie rysowała ścieżkę, którą podążamy. Później możemy po niej powrócić do auta.

Posłuchaj rozmowy z Janem Piotrowskim z elbląskiego Nadleśnictwa o bezpieczeństwie podczas wypraw na grzyby:

Posłuchaj_ Jan Piotrowski mówi o bezpieczenstwie podczas wypraw na grzyby

Z jakiego języka pochodzi to słowo? Komplet punktów to marzenie! Z pewnością się pomylisz

Pytanie 1 z 7
Jaki to język? Blümerant