sernior

i

Autor: pixabay Zdjęcie poglądowe

Zostawił 45 tys. zł pod ławeczką przy piaskownicy! 86-letni bydgoszczanin padł ofiarą oszustwa „na policjanta”

2023-02-09 15:09

Stracił blisko 90 tys. złotych. Fałszywy policjant kazał rozdzielić 86-letniemu bydgoszczaninowi kwotę na dwie części i pozostawić w dwóch uzgodnionych wcześniej miejscach. Oszust nie musiał nawet wychodzić z domu. „Załatwił” sprawę przez telefon. Zmanipulował seniora do takiego stopnia, że ten nie zaufał pracownikom banku, którzy wyczuli oszustwo podczas wypłaty środków. Szczegóły poniżej.

Policjanci z bydgoskich Wyżyn przyjęli zawiadomienie o przestępstwie w środę, 1 lutego. Ofiarą oszustwa na „policjanta” padł 86-letni bydgoszczanin. Senior odebrał telefon (stacjonarny) od mężczyzny, który poinformował go, że jest mundurowym, a jego pieniądze, ulokowane w dwóch bankach są zagrożone. Oszust nakłonił mężczyznę do wypłaty środków.

- Standardowo przy tej metodzie przestępstwa, sprawca przekonał mężczyznę, że prowadzi akcję wymierzoną w szajkę oszustów, którzy są w zmowie z pracownikami banku. Rozmówca wypytał swoją ofiarę o oszczędności i banki, w których posiada zgromadzone pieniądze. Następnie zadzwonił na numer komórkowy pokrzywdzonego – informuje nadkom. Przemysław Słomski z Zespołu Prasowego KWP Bydgoszcz.

Rozkładające się ciało w lesie pod Bierutowem. To zaginiony 52-latek?

Oszust cały czas prowadził rozmowę z seniorem i kazał mu pozostać na linii i nie rozłączać połączenia. W międzyczasie instruował go, co ma robić. Mężczyzna zaufał przestępcy do tego stopnia, że nawet nie przyjmował do wiadomości ostrzeżenia pracowników dwóch banków, którzy uprzedzali go przy wypłacie gotówki o właśnie tego typu oszustwach i nie przekazywaniu pieniędzy!

Pokrzywdzony pozostawił 45 000 zł oraz 40 000 zł w miejscach umówionych ze sprawcą. Było to pod ławką przy osiedlowej piaskownicy, a także w skrzynce na ulotki.

- Pamiętajmy, że policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie lub pozostawienie w umówionym miejscu jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty – dodaje Słomski.

Policja apeluje również do bliskich osób starszych, by zadbali o bezpieczeństwo seniorów. Przede wszystkim poinformowali ich o zagrożeniach i wytłumaczyli, jak działają techniki przestępców, z których regularnie korzystają.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE