jeffrey dahmer

i

Autor: YouTube/Wikipedia

Znany serwis usuwa oferty z kostiumami mordercy. Wszystko zaczęło się od serialu Netflixa

2022-10-28 10:41

Plaga kostiumów upodabniających do Jeffreya Dahmera pojawiła się w internecie. To dalsze kontrowersje, które niesie za sobą serial Netflixa, którego premiera miała miejsce we wrześniu 2022 roku. Rodziny ofiar protestują. Znany serwis eBay zaczął masowo usuwać oferty. Jest również komentarz rzecznika.

17 ofiar, a wszystkie morderstwa – popełnione na tle seksualnym. Choć historia Jeffreya Dahmera od lat dziewięćdziesiątych była dość popularna, wielu ludzi z całego świata dopiero w tym roku poznała jednego z najgroźniejszych seryjnych morderców Ameryki. Wszystko dzięki serialowi Ryana Murphego, wyprodukowanego dla platformy streamingowej – „Netflix”.

„Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” zadebiutował 21 września 2022 roku i od razu zdobył popularność wśród fanów crime story. To drugi najlepszy wynik serialu anglojęzycznego w całej historii serwisu. Serial wzbudził również niemałe kontrowersje – wszystko ze względu na rodziny ofiar tytułowego „powtora”.

Tuż po premierze serii, rodziny zamordowanych przez Dahmera mężczyzn wyraziły swoją dezaprobatę. Bliscy ofiar zwrócili uwagę, ze nikt nie zapytał ich o zdanie w kwestii produkcji. Dodatkowo zaznaczyli, że serial rozdrapał rany, które od lat nie mogą się zagoić.

Mimo, że od premiery serialu minął ponad miesiąc – kontrowersje związane z produkcją Murphego tylko zyskują na sile. Szczególnie w okresie halloweenowym. Na całym świecie pojawił się bowiem nowy trend – postać Jeffreya Dahmera jako kostium na święto zmarłych.

Policjanci eskortowali jelenia w drodze do lasu

Słynne okulary, ubrania, sztuczne włosy – akcesoria, dzięki którym można upodobnić się do słynnego mordercy masowo zaczęły pojawiać się do kupienia w internecie. To dodatkowo zasmuciło rodziny ofiar, które nadal nie mogą się pogodzić, że zabójca ich bliskich stał się pośmiertnie celebrytą.

Jak zaznaczyła matka jednej z ofiar Dahmera, Shirley Hughes w rozmowie z portalem TMZ – nie jest w stanie zrozumieć, jak osoby, które przebierają się za seryjnego mordercę mogą spokojnie spać w nocy.

- Gdyby Netflix nie zrobił tego serialu… Żadna z rodzin nie zostałaby ponownie wiktymizowana… a wtedy nie byłoby w tym roku kostiumów Dahmera – powiedziała.

Serwisy internetowe walczą z plagą kostiumów Jeffreya Dahmera. Jak się okazuje – plagę postanowił przerwać eBay. Z serwisu masowo zaczęły znikać ubrania upodobniające użytkowników do seryjnego mordercy, wystawiane przez sprzedających.

Jak podał rzecznik eBay’a portalowi EW – usuwanie takich aukcji z serwisu jest zgodne z zasadami. Według regulaminu opublikowanego na stronie - „zabronione jest publikowanie ofert promujących lub gloryfikujących nienawiść, przemoc lub dyskryminację”.

- Mogę potwierdzić, że te przedmioty są zakazane w serwisie eBay i są usuwane zgodnie z naszymi „Zasadami dotyczącymi materiałów obraźliwych”. Te przedmioty zostały zakazane zgodnie z zasadami – nie była to nowa ani niedawna decyzja – zacytował rzecznika seriwsu eBay portal naekranie.

To jednak nie jedyny przykład. W internecie cały czas można nabyć kostiumy mordercy. Jak podaje spidersweb - artykuły z podobizną Dahmera dostępne są nadal na Amazonie. Na niektórych widnieje nawet napis - If you can't beat' em eat' em – co oznacza - jeśli nie możesz ich pokonać, zjedz ich. Jest to oczywiście aluzja do kanibalistycznych zapędów słynnego zabójcy.

Jak dopowiadają dziennikarze spidersweb – firma na razie nie skomentowała zaistniałej sytuacji. Wkrótce jednak możemy liczyć się z tym, że oferty – podobnie jak na eBay’u – zaczną znikać.