Bydgoszcz

Wypadek samolotu i pożar paliwa lotniczego. Spokojnie, to tylko ćwiczenia!

2024-04-18 14:54

Bydgoskie służby wzięły udział w ćwiczeniach na lotnisku. Celem było sprawdzenie i utrwalenie działań w przypadku realnego zagrożenia, które może się pojawić podczas codziennego działalności portu lotniczego.

Wspólne ćwiczenia służb na lotnisku w Bydgoszczy

W akcji chodziło o to, by przećwiczyć zasady współpracy między poszczególnymi podmiotami w przypadku sytuacji kryzysowej.

W działaniach wzięły udział służby portu lotniczego, policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, przedstawiciele zarządzania kryzysowego w Bydgoszczy, wojewody oraz studenci Katedry Medycyny Ratunkowej – Collegium Medicum UMK.

- Przeprowadzone symulacje miały za zadanie przygotować służby do reakcji na wystąpienie zagrożenia, jakie niesie ze sobą wypadek statku powietrznego poza lotniskiem oraz pożar paliwa lotniczego. Takie sytuacje mogą wystąpić podczas codziennej działalności na lotnisku, dlatego funkcjonariusze biorą udział w szkoleniach przewidujących reagowanie na tego typu zdarzenia – informuje mł. asp. Krzysztof Bratz z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy.

Do głównych zadań policjantów należało zabezpieczenie terenu, ewakuacja osób poszkodowanych oraz współdziałanie z pozostałymi podmiotami w sytuacji kryzysowej.

- Wyciągnięte wnioski i spostrzeżenia z pewnością pozwolą na lepsze, a także skuteczniejsze przygotowanie jednostek policji do działań w sytuacji kryzysowej oraz udoskonalą koordynację działań w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia pasażerów oraz obsługi lotniska – dodaje Bratz.

Policja i drogowcy tłumaczą pieszym, czym są przejścia sugerowane. W Bydgoszczy jest ich coraz więcej