Wyjątkowe znalezisko archeologów w centrum Bydgoszczy

2020-02-14 16:22
Odkrycie archeologiczne w Bydgoszczy
Autor: Dawid Olszewski

W trakcie prac archeologicznych, które poprzedzają rozbiórkę kamienicy przy ul. Zbożowy Rynek 4 w Bydgoszczy, archeolodzy natrafili na wyjątkowe znalezisko.

To między innymi pozostałości cmentarza, który funkcjonował prawdopodobnie w XVI i XVII wieku. Nekropolia znajduje się w sąsiedztwie kościoła św. Stanisława, który stał w miejscu rozebranej wcześniej kamienicy z numerem 3. Podczas prac w tej okolicy odkryto również fragmenty naczyń ceramicznych z XVIII i XIX wieku.

W miejscu kamienicy, która za kilka dni zostanie rozebrana, znajdował się pałac hrabiego Czapskiego z połowy XVIII wieku. W jego miejscu w 1900 roku powstała kamienica. Po spaleniu w 1945 roku została przebudowana, ale bez zachowania dawnego stylu.

Prace to część rozbudowy ul. Kujawskiej. Rozbiórka kamienicy jest konieczna, by dobudować drugą jezdnię, chodniki i drogę rowerową. Wyburzenia ruszą w przyszłym tygodniu. Odłączono już instalacje i wymontowano okna.

Archeolodzy nie wykluczają, że zostaną dokonane kolejne odkrycia - już w trakcie prac przy układaniu instalacji podziemnych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE