W tych miejscach Bydgoszczy będą barierki. Kierowcy muszą teraz przejeżdżać tędy bardzo ostrożnie

i

Autor: Pexels

wokół nas

W tych miejscach Bydgoszczy będą barierki. Kierowcy muszą teraz przejeżdżać tędy bardzo ostrożnie

2024-03-05 14:47

Uwaga na żaby i wolontariuszy. One wychodzą na drogi, by dotrzeć do wody i złożyć jaja. Są ospałe, same spod kół pędzących samochodów nie uciekną. Oni za nimi, by doszły bezpieczne. Są zdeterminowani, co roku wiele płazów w Bydgoszczy zawdzięcza im życie.

Rozpoczyna się wiosenna migracja płazów. Są w Polsce pod ścisłą ochroną. Od kilkunastu lat urzędnicy i wolontariusze na przedwiośniu zabezpieczają ul. Łęgnowską, aby umożliwić im bezpieczne dotarcie do zbiorników wodnych. Tym razem też pojawią się tam specjalne bariery. Warto zwolnić, przejeżdżając tam i w innych miejscach w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie mogą migrować zwierzęta.

- Ochrona płazów staje się bardzo ważna, szczególnie w okresie wiosennym - podkreślają bydgoscy urzędnicy. - Wybudzone z hibernacji zwierzęta są bardzo powolne, z trudem pokonują przeszkody terenowe, a przekroczenie ruchliwej drogi może być dla nich wręcz niemożliwe. Dlatego od kilku lat wiosną wzdłuż ulicy Łęgnowskiej ustawiane są bariery herpetologiczne, uniemożliwiające wejście płazów na jezdnię, a wędrujące na gody zwierzęta są przenoszone do pobliskich zbiorników wodnych - dodają.

Na tych ulicach w Bydgoszczy zostaną postawione barierki. To dla żab

Akcja prowadzona będzie nie tylko przy ul. Łęgnowskiej, ale również w Myślęcinku na drodze dojazdowej do Centrum Edukacji Ekologicznej

Kiedy rozpocznie się przenoszenie płazów? To zależy od warunków atmosferycznych. Gdy zrobi się nieco cieplej zwierzęta zaczną wybudzać się z zimowego odrętwienia. Będą bardzo powolne i narażone na wiele niebezpieczeństw. Tylko w Łęgnowie muszą pokonać najpierw wysokie krawężniki ulicy. Następnie czeka je jeszcze przejście przez tory kolejowe i peron. Gdyby nie pomoc zdecydowana większość płazów zginęłaby w drodze do pobliskiego zbiornika wodnego. Miasto Bydgoszcz pomaga jak największej liczbie ropuch i żab przedostać się do zbiornika wodnego przy Porcie Drzewnym.

Niestety nadal bardzo dużo płazów ginie wiosną na drogach w czasie wędrówki do zbiorników wodnych. Z uwagi na malejącą liczbę miejsc rozrodu – stawów, zanieczyszczenie środowiska i coraz więcej przeszkód na trasach migracji liczba płazów spada. Jest to tendencja obserwowana na całym świecie. Tymczasem żaby są wyjątkowo pożytecznymi zwierzętami. W skład ich pokarmu wchodzą, miedzy innymi chrząszcze, z których większość to szkodniki roślin, ślimaki i komary.

Jak możemy pomóc płazom?

  • noga z gazu - jeżeli to możliwe przepuszczajmy płazy,
  • nie zasypujmy oczek wodnych,
  • w ogrodach ustawiajmy płytkie naczynia wypełnione wodą (płazy mają wrażliwą, cienką skórę, mogą chronić się w takich miejscach w czasie suszy i upałów) z wody skorzystają także inne zwierzęta,
  • zostawmy w ogrodzie miejsca niezagospodarowane, cieniste, z kawałkami drewna – w ten sposób stworzymy kryjówkę m.in. dla płazów,
  • nie przeszkadzajmy: nie łapmy, nie ogrzewajmy np. w dłoniach „wychłodzonego” płaza, nie straszmy,
  • rowerzystów prosimy o szczególne zachowanie ostrożności.
Wisła ciągle wysoko w bydgoskim Fordonie!