Uwaga bydgoszczanie! Jest potrzebna krew

2020-03-16 13:48
Potrzebna krew
Autor: Dawid Olszewski

Krew pilnie potrzeba - apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.

RCKiK w Bydgoszczy zwraca się do krwiodawców o pomoc. W związku z epidemią koronawirusa, krwi jest coraz mniej. Krwiodawców brakuje, a wzrasta liczba osób hospitalizowanych.

Wszystkie miejsca poboru krwi działają normalnie, najlepiej przyjść bez osoby towarzyszącej.

Krew mogą oddać osoby zdrowe, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną. W najbliższym czasie krwi nie będą mogły oddać osoby, które przebywały między innymi w Chinach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Iranie, Japonii, Korei Południowej, Niemiec, Norwegii, USA (Waszyngtonie, Kalifornii), Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Wykluczone są też osoby, które mają objawy przeziębienia lub grypy (podwyższona temperatura, katar, kaszel, ból gardła).

Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa są dane dotyczące aktualnego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednak wszystkie grupy są potrzebne, bo są biorcy o różnych grupach. Szczególnie oczekiwane są osoby o grupie O RhD- (ujemne), bo w nagłych wypadkach, przy braku właściwej grupy krwi, ta grupa może być przetoczona każdemu biorcy.

Krew można oddać w RCKiK w Bydgoszczy przy ul. Markwarta 8, w oddziałach w Brodnicy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu oraz Włocławku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE