Uczelnia z Bydgoszczy chce walczyć z koronawirusem. Ruszają badania!

2020-04-01 19:07

Naukowcy z Bydgoszczy mają pomysł, jak pokonać koronawirusa. Skuteczną bronią mają być leki znane w kardiologii. Lekarze chcą jak najszybciej zabrać się do pracy i mają nadzieję, że pomogą pacjentom.

Kardiolodzy z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy rozpoczynają dwa badania – pierwsze ma łagodzić i skrócić przebieg choroby. Potrzeba ponad dwustu pacjentów. Drugie badania ma nie dopuścić do zakażenia w przypadku kontaktu z osobą już chorą. Badanie kliniczne ma przejść ponad półtora tysiąca osób.

Jak będzie przebiegała terapia i jakimi lekami? Tego naukowcy nie chcą na razie zdradzić. Tłumaczą to troską o dobro pacjentów. Chcą najpierw sprawdzić, czy leki działają, a potem dopiero go stosować. Zapewniają, że ryzyko badania jest niewielkie, bo to leki znane w kardiologii. Spodziewanym efektem ubocznym ma być działanie antywirusowe.

Naukowcy potrzebują ponad półtora tysiąca osób. Czy założenia lekarzy są słuszne, mamy dowiedzieć się w ciągu miesiąca.

Nie ma czasu do stracenia, więc rektor zadeklarował, że za badania zapłaci uczelnia i nie będzie trzeba szukać sponsorów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE