Policjant

i

Autor: mat. policji Ile wynosi emerytura policjanta w Polsce?

Emerytury

Ile wynosi emerytura policjanta w Polsce? Można się mocno zdziwić!

2023-10-17 14:37

To jeden z nielicznych zawodów w Polsce, w których na emeryturę przechodzi się na innych warunkach. Nie trzeba mieć ukończonych 65 lat, by opuścić służbę. Policjantowi przysługuje świadczenie w konkretnej wysokości, a także po określonym czasie pracy. Natomiast grupy funkcjonariuszy, którym świadczenie przysługuje, są szczegółowo wskazane przez ustawodawcę. Teraz najważniejsze pytanie - ile wynosi policyjna emerytura w Polsce? Wszystko zależy od kilku czynników, a także sprawowanej funkcji. Szczegóły poniżej.

Maksymalna emerytura policjanta może wynieść 75% ostatniej otrzymanej pensji

Jak informował portal Gazeta Prawna – najniższe świadczenie w grudniu 2022 roku wyniosło… 1 grosz. Emeryt, który je otrzymał miał na koncie tylko jedną składkę – za przepracowany jeden dzień pracy i to na „umowie zlecenie”.

Jak wiadomo jednak, emerytury różnych grup zawodowych różnią się. Nawet w przypadku urzędników państwowych.

Szczególnie ciekawy jest natomiast przypadek policjanta. To grupa, która może przejść na emeryturę znacznie wcześniej niż pracownicy pracujący w innych zawodach. Jak informuje portal Business Insider - maksymalna emerytura funkcjonariusza może wynieść 75% ostatniej otrzymanej pensji.

Emerytura policyjna po 15 latach

Policjant może natomiast odejść z pracy po 15 przepracowanych latach w policji – jeśli zatrudnił się przed 2013 rokiem. Wtedy otrzymywać będzie świadczenie w wysokości 40% ostatniej wypłaconej pensji. Każdy dodatkowo przepracowany rok pracy to natomiast + 2,6% ostatniego wynagrodzenia dodane do miesięcznej emerytury.

Emerytowany kolejarz zasztyletował byłego sołtysa. Obaj spoczywają na jednym cmentarzu

Ile wynosi emerytura policyjna w Polsce?

Ile wynosi emerytura policjanta? Sprawdzili to dziennikarze Gazety Pomorskiej. Jak czytamy na stronie - W Polsce jest około 100 tys. policyjnych emerytów. Były policjant, który przepracował 15 lat w mundurze, otrzymuje emeryturę w wysokości (40% ostatniego wynagrodzenia) - 4200 złotych netto.

To i tak nic w porównaniu ze średnią stawką dla emerytowanego funkcjonariusza CBA. Jak podaje Pomorska – jest to 7 300 zł miesięcznie (portal nie podał, czy to stawka brutto czy netto).

Były policjant, do którego dotarli dziennikarze przeszedł na emeryturę w 2019 roku. Otrzymuje on blisko 5000 złotych netto miesięcznie. Natomiast emerytowany policjant z wydziału kryminalnego – 5 700 złotych.

6 800 złotych miesięcznie to kolejna emerytura policjanta, do którego dotarli dziennikarze GP. W tym przypadku portal również nie podał, czy chodzi o kwotę netto czy brutto.

Natomiast były policjant „drogówki”, który przeszedł na emeryturę w 2000 roku dostaje miesięcznie ponad 4 tys. złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE