straż graniczna

i

Autor: mat. Straży Granicznej

Chciał obywatelstwo

Tunezyjczyk próbował zawrzeć fikcyjne małżeństwo z Polką! Wpadł w Bydgoszczy

2023-03-29 8:21

Miłość jest ślepa bez granic – udowadnia to poniższa sytuacja, która dla pewnego Tunezyjczyka nie zakończyła się jednak „happy endem”. Mężczyzna próbował zawrzeć fikcyjne małżeństwo z Polką, żeby otrzymać obywatelstwo. Dostał się tu jednak nielegalnie, nie miał dokumentów, ani środków do pokrycia pobytu na terytorium państw strefy Schengen. Tunezyjczyka namierzyli Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy.

Jak informuje bydgoski oddział Straży Granicznej - funkcjonariusze zatrzymali Tunezyjczyka za nielegalne przekroczenie granicy państwowej, brak dokumentów pobytowych oraz środków finansowych niezbędnych do pokrycia kosztów pobytu na terytorium państw strefy Schengen i podróży powrotnej do kraju pochodzenia.

32-latek został ujawniony w czwartek, 23 marca na terenie Bydgoszczy. Tunezyjczyk próbował zawrzeć fikcyjny związek małżeński z Polką w celu zalegalizowania swojego pobytu w Polsce.

- Kontrola legalności pobytu podjętej przez bydgoskich funkcjonariuszy Straży Granicznej wykazała, że 32-latek przebywa w naszym kraju nielegalnie, nie posiadając żadnych dokumentów pobytowych ani środków finansowych na swoje utrzymanie i co więcej - dwa miesiące wcześniej przekroczył granicę państwową z Niemiec do Polski łamiąc prawo – informuje kpt. SG Dagmara Bielec, rzecznik prasowy Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Barwy szczęścia. Potwór Stawicki nie pozwoli Kamie odejść! Znów posunie się do przemocy

Mężczyzna przyznał, że po Europie podróżuje od sierpnia 2021 roku w celach zarobkowych i turystycznych. Doskonale zdawał też sobie sprawę, że po wygaśnięciu wizy (ważnej na 10 dni), na podstawie której wjechał do Grecji, łamie przepisy pobytowe obowiązujące na obszarze strefy Schengen.

- Niestety po ponad półtora roku Tunezyjczyk nie znalazł pracy, ani praca jego, ale za to znalazł kandydatkę na żonę, którą poznał na jednym z portali społecznościowych. Po niespełna miesiącu znajomości z 38-letnią obywatelką Rzeczypospolitej cudzoziemiec przyjechał do Polski, aby tu zalegalizować z nią związek i tym samym swój status pobytowy – dodaje Bielec.

W trakcie przesłuchania Polka sama przyznała, że to obywatel Tunezji jako pierwszy nawiązał z nią kontakt. Natomiast zgodę na zawarcie związku małżeńskiego wyraziła sama. I to na tydzień przed zaplanowanym ślubem. Dodatkowo 38-latka nie zdążyła poznać jeszcze Tunezyjczyka osobiście!

- Obecnie zapewnia mu zarówno zakwaterowanie jak i wyżywienie, a przez cały okres znajomości „młoda para” porozumiewa się między sobą za pomocą aplikacji ‘translator’ w telefonie – informuje Straż Graniczna.

Pomijając w całej historii wątek „miłosny”, z całości poczynionych przez funkcjonariuszy ustaleń wynika, że obywatel Tunezji przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nielegalnie, łamiąc przepisy ustawy o cudzoziemcach (art. 302 ust. 1 pkt 1, 6, 10) – dlatego Komendant Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy wszczął wobec obywatela Tunezji postępowanie w sprawie zobowiązania do powrotu.

Ponadto na dzisiaj zaplanowano wystąpienie do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z wnioskiem o umieszczenie mężczyzny w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. Do tego czasu Tunezyjczyk przebywać będzie w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych do dyspozycji funkcjonariuszy PSG Bydgoszcz.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE