samolot

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

Finanse

Tanie loty Ryanair i Wizz Air. Bilet za pół darmo, ale bagaż wyślesz pocztą?

2023-08-08 14:58

Koszty podróży za granicę nie są już takie wysokie, jak dawniej. Wszystko m.in. dzięki tanim liniom lotniczym, takim jak Ryanair i Wizz Air. Jeśli wyszukamy korzystne połączenie, za rejs – dla przykładu - z Bydgoszczy do London-Stansted – zapłacimy niecałe 50 zł! Jest jednak jeden problem. W cenie podstawowej na pokład zabierzemy ze sobą tylko małą torbę. Jeśli chcemy dokupić walizkę, nasz bilet zdrożeje nawet czterokrotnie! Szczegóły poniżej.

Ceny lotów Ryanair z Poznania do Wielkiej Brytanii są niższe niż bilet PKP z Bydgoszczy do Krakowa

Obecnie z Bydgoszczy możemy polecieć taniej do Londynu niż pociągiem do Małopolski. Wszystko za sprawą tanich linii lotniczych Ryanair i Wizzair. Pierwszy z przewoźników zawitał do Polski w 2005 roku i od razu stał się hitem wśród podróżnych. Jak wyglądają stawki za poszczególne rejsy? Sprawdzamy!

We wtorek, 23 maja z Bydgoszczy do Luton można było polecieć za 59 zł. To mniej niż bilet do Warszawy. Za taką samą kwotę polecielibyśmy z Poznania do Londynu w środę, 24 maja. Za jeszcze mniejszą kwotę, bo za 49 zł zakupić mogliśmy bilet na lot z Gdańska do Hamburga w dniu 7 czerwca (ceny biletów Ryanair sprawdzaliśmy 15 maja).

W tym momencie należy jednak zaznaczyć, że podane stawki dotyczą opcji podstawowych. To znaczy, że nie zabierzemy ze sobą walizki z ubraniami na cały tydzień. Linie lotnicze regulują wagę i rozmiar bagażu, który możemy ze sobą zabrać. Jeśli dokupimy dużą walizkę – okaże się, że koszt podróży Gdańsk-Hamburg z 49 zł wzrośnie do… 192 zł!! Czyli przeszło trzy razy więcej.

Wymiary bagażu Ryanair

W cenie uwzględniono: 20 kg bagażu rejestrowanego, bezpłatną odprawę na lotnisku, a także mały bagaż o wymiarach 40cm x 20cm x 25cm, który wliczony jest do taryfy podstawowej (w tym przypadku za 49 zł)

Oprócz małej torby osobistej i dużego bagażu rejestrowanego możemy wybrać opcję numer trzy – jest to walizka podręczna na kółkach o wymiarach 55 cm na 40 cm na 20 cm do 10 kg (lub rejestrowany bagaż do 10 kg). Jeszcze w poprzedniej dekadzie opcja ta była wliczona w cenę taryfy podstawowej. Obecnie trzeba za nią zapłacić.

Podróżując Ryanairem możemy zatem przelecieć się do Hamburga czy Londynu za 50 zł lub nieco więcej, jednak bez ubrań na zmianę. Lot będzie ograniczony wyłącznie do małej torby lub plecaka 40cm x 20cm x 25cm.

plecak

i

Autor: wittchen.com/screen

Ten plecak znaleźliśmy w internetowym sklepie znanej polskiej marki. Idealnie nada się zarówno do szkoły, jak i na wyjazd. Problem w tym, że nie weźmiemy go ze sobą do samolotu w ramach darmowego bagażu. Jego wymiary to 43cm x 30cm x 15cm, a jego wysokość całkowita to 46 cm. Plecak jest więc za duży. Jeśli zostanie zmierzony – będziemy musieli dopłacić do biletu.

Wymiary bagażu Wizzair

Trochę inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku biletów na lot Wizzairem. Tu również mamy do wyboru trzy opcje. Pierwsza – w podstawowej taryfie (bez dopłaty) - plecak lub torba do 10 kg o wymiarach 40 cm x 30 cm x 20 cm, a także (z dopłatą): walizka podręczna do 10 kg i bagaż rejestrowany 149 cm x 119 cm x 171 cm o wadze 10 kg, 20 kg, 26 kg lub 32 kg.

Warto zauważyć, że plecak, który znaleźliśmy jest tylko 3 cm wyższy niż wymagany wymiar. Jednak – co ważne – nie łapie się w podanych „widełkach”.

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz bagaż spełnia wymagania i nie będziemy mieli na lotnisku przykrej niespodzianki – dopłaty, możemy skorzystać ze specjalnych stojaków. Znajdują się one na lotnisku i przypominają koszyk o dokładnych wymiarach spełniających wymagania linii Ryanair i Wizzair. Możemy włożyć do nich naszą torbę lub plecak i upewnić się, że mieści się on w dopuszczalnych „widełkach”.

Tak wyglądał ślub Pauli Karpowicz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE