Schody

i

Autor: UM Bydgoszcz

wokół nas

Schody w Bydgoszczy doczekają się remontu. Mieszkańcy chcieli tego od lat

2024-04-18 14:54

Schody łączące ul. Toruńską z Cmentarzem Bohaterów Bydgoszczy zostaną odnowione. Trwa przebudowa. Projekt został wybrany przez mieszkańców podczas głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Ta inwestycja to kolejny krok w procesie rewitalizacji popularnego szlaku spacerowego na Wzgórzu Wolności – komentuje miasto.

Schody, które znajdują się naprzeciwko Torbydu, stanowią fragment trasy spacerowej, przebiegającej przez zmodernizowany Park Wolności. Rozpoczynają się na wysokości ulicy Toruńskiej 88.

Stare stopnie i barierki zostały już zdemontowane, a obecnie trwają prace montażowe nowych schodów i krawężników. Planowane jest również przebudowanie chodnika od ulicy Toruńskiej, z uwzględnieniem wbudowania elementów ułatwiających orientację dla osób niewidomych oraz montażu nowych balustrad.

Prace remontowe mają być zakończone jeszcze przed nadejściem wakacji. Realizacją zadania zajmuje się firma Affabre, a jego wartość szacowana jest na ponad 530 tysięcy złotych.

Przebudowa schodów stanowi kolejny krok w procesie rewitalizacji parku, który wpisuje się w ogólny plan zagospodarowania terenów Zbocza Bydgoskiego.

W ostatnich latach przeprowadzono tam szereg innych inwestycji, wartościowo oszacowanych na około 2,5 miliona złotych.

  • Przebudowa i budowa nowych alei spacerowych
  • Budowa ścieżki rowerowej
  • Budowa nowego oświetlenia
  • Budowa kładki widokowej nad trasą Uniwersytecką (wkrótce patronować ma jej NATO)
  • Dosadzenie drzew i krzewów (łącznie 681 szt.) oraz ziół i roślin kwitnących
  • Doposażenie parku w małą infrastrukturę (altanę, mały plac zabaw, ławki, kosze)
  • Budowa nowych schodów od strony ul. Kujawskiej

W trakcie ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy wybrali również do realizacji budowę dużego placu zabaw z drewnianymi konstrukcjami, które przybliżać mają życie zwierząt. Plac zabaw powstanie na wysokości Zielonych Arkad.

Wieczorny Express - Paweł Piskorski